Konin ma oczyszczalnię za 45 mln zł

Piotr Wielicki
24-04-2001, 00:00

Konin ma oczyszczalnię za 45 mln zł

Dobiegła końca największa inwestycja w historii samorządu konińskiego: budowa oczyszczalni ścieków. Realizacja obiektu trwała 3 lata i kosztowała prawie 43 mln zł. Nowy obiekt rozwiązuje problem ścieków dla Konina na 20 lat.

Konin nie ma już problemów z oczyszczaniem ścieków. Samorząd lokalny — główny inwestor przedsięwzięcia — zakończył budowę nowoczesnej oczyszczalni. Realizacja obiektu trwała prawie 3 lata. Budowa kosztowała ponad 45 mln zł.

— Od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że będzie to ogromne obciążenie dla miejskiego budżetu. Dlatego zarząd miasta starał się pozyskać środki pozabudżetowe, które w przeważającej części pokryłyby koszt budowy oczyszczalni, nie narażając jednocześnie miasta na zbyt dotkliwy uszczerbek zasobów finansowych — mówi Maciej Błaszczyk z Urzędu Miasta w Koninie.

26,5 mln zł z WFOŚiGW

Na łączny koszt inwestycji, przekraczający 45 mln zł, ponad 26,5 mln zł, w formie pożyczki i dotacji, udało się pozyskać z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Prawie 10 mln zł Konin otrzymał z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska, natomiast 3,3 mln zł dołożył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Pozostałe środki (ponad 6 mln zł) zostały wygospodarowane z miejskiego budżetu.

20 lat bez problemu

Inwestorem zastępczym było konińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Wykonawstwo obiektu powierzono Przedsiębiorstwu Projektowania i Realizacji Inwestycji Ochrony Środowiska Hydro-Lemna w Kielcach. Firma opracowała też koncepcję programowo-przestrzenną dla potrzeb oczyszczania ścieków z Konina prawobrzeżnego. Przedsięwzięcie było realizowane jako inwestycja pod klucz, łącząc etap projektowania z wykonawstwem.

Przepustowość nowej oczyszczalni wynosi 16 tys. m sześc. na dobę z możliwością jej rozbudowy i zwiększenia o 100 proc. Oczyszczanie ścieków odbywa się w hermetycznych warunkach. Osady ściekowe, po przeróbce, mogą być wykorzystywane do rekultywacji terenu. Oczyszczalnia spełnia wszelkie wymogi stawiane przez Unię Europejską w dziedzinie ochrony środowiska. Rozwiązuje problem ścieków dla Konina na 20 lat.

— Zdaniem Przemysława Gonery, prezesa WFOŚiGW w Poznaniu, oczyszczalnia jest jednym z najnowocześniejszych obiektów zbudowanych w dorzeczu Warty. Jej zadaniem jest zabezpieczeniem rzeki przed zanieczyszczaniem, co w przyszłości ma zdecydowanie poprawić jakość wody.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Wielicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Konin ma oczyszczalnię za 45 mln zł