Czytasz dzięki

Konopie indyjskie wywołują psychozę

opublikowano: 20-03-2019, 22:00

Marihuana znów w niełasce — z ostatnich badań wynika, że intensywne palenia „zioła” może wywoływać psychozy.

Przez lata uważane za narkotyk konopie indyjskie (cannabis, marihuana), ostatnio w mediach wymieniane są raczej jako antidotum na wiele chorób, dodatek do kosmetyków czy doskonała decyzja inwestycyjna. Lepiej jednak korzystać z nich racjonalnie, czyli nie traktować jako używki. Codzienne palenie dużej ilości marihuany może zwiększać ryzyko wystąpienia psychozy (nawet pięciokrotnie) — napisała „AP”, powołując się na opublikowane przez „Lancet” badania King’s College London.

To jedne z największych badań na temat związków marihuany z zaburzeniami psychotycznymi, jakie kiedykolwiek przeprowadzono (przeanalizowano dane ponad 900 zaburzonych pacjentów, porównując je z danymi ponad 1,2 tys. zdrowych, pytając ich w kwestionariuszu o zażywanie cannabisu i innych narkotyków).

— Jeśli już decydujesz się na używanie marihuany o dużej mocy [z wysoką zawartością substancji aktywnej THC — przyp. red.], powinieneś zawsze mieć to z tyłu głowy: narażasz się na psychozę — mówi dr Marta Di Forti, glówna autorka badania.

Co ciekawe, Di Forti i jej koledzy szacują, że w Amsterdamie, gdzie palenie marihuany od lat jest legalne, połowa przypadków zdiagnozowania psychozy po raz pierwszy wiąże się z paleniem „zioła” o wysokiej mocy.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy