Konsolidacja znaczy oszczędność i uproszczenie

Loukas Notopoulos
opublikowano: 17-06-2011, 00:00

Przygotowując rozwiązanie konsolidujące kredyty przedsiębiorcy, bank powinien zadbać o dopasowanie kredytu do cyklu biznesowego i potrzeb firmy. Musi również wziąć pod uwagę m.in. okres finansowania i cel, na jaki jest przeznaczony spłacany kredyt. Można np. skonsolidować kredyty tego samego typu — czyli finansowanie działalności bieżącej kredytem obrotowym lub limity w koncie kredytem odnawialnym.

Zależnie od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, konsolidacja może np. sprzyjać uwolnieniu bieżących środków pieniężnych. Pozwala firmie na obniżenie kosztów obsługiwanych kredytów poprzez zamianę droższego kredytu ratalnego lub limitu kredytowego sprzed kilku lat na kredyt o niższym oprocentowaniu i dłuższym okresie kredytowania. Należy zaznaczyć, że w zależności od oferty banku przedsiębiorca może dzięki konsolidacji zredukować nawet o połowę miesięczne obciążenia wynikające z płaconych rat kredytów.

Konsolidacja kredytów pozwala również uprościć strukturę zadłużenia i zaoszczędzić czas. Kredyt konsolidacyjny pomoże np. firmie spłacającej kilka kredytów w ciągu miesiąca w różnych terminach i w różnych bankach. Wygodniej zastąpić je wszystkie jednym kredytem i jedną ratą w jednym banku.

Warto zwrócić uwagę, że spora część przedsiębiorców korzysta z kredytów detalicznych (kredyty gotówkowe, pożyczki hipoteczne) do finansowania własnej działalności. Szacuje się, że aż 20 proc. rynku kredytów detalicznych w rzeczywistości stanowią klienci firmowi. Korzystanie z pożyczek detalicznych do finansowania działalności gospodarczej jest jednak mało korzystne ze względu na wyższe oprocentowanie i opłaty oraz fakt, że żaden kredyt detaliczny nie został zaprojektowany przez banki z myślą o dopasowaniu do potrzeb firmy. Przedsiębiorcy mogą jednak skonsolidować swoje zobowiązania detaliczne z kredytem firmowym, który oferuje możliwość zaliczenia kosztów obsługi kredytu do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo w niektórych bankach, przedsiębiorcy mogą skonsolidować swoje kredyty, nie płacąc przy tym prowizji.

Loukas Notopoulos

dyrektor rozwoju produktu i sprzedaży ds. małych przedsiębiorstw w Polbanku EFG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Loukas Notopoulos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu