Konsorcjum budujące terminal LNG wykonało blisko 90 proc. prac

ISBNews
opublikowano: 26-06-2014, 19:05

tan zaawansowania inwestycji w terminal LNG w Świnoujściu przekroczył w maju br. 89,5%, zgodnie z raportem przedstawianym przez konsorcjum na czele z włoską firmą Saipem, podało Polskie LNG.

"Utrzymany jest trend narastający - zaawansowanie inwestycji w kwietniu br. wyniosło 87,6%; w marcu, 85,5%, w lutym 83,1%, a w styczniu 80,80%. Od początku roku średni miesięczny wzrost zaawansowania inwestycji wynosił powyżej 2 punktów procentowych" - czytamy w komunikacie.

Według konsorcjum, utrzymana jest zwiększona siła robocza na placu budowy. W strategicznych obszarach inwestycji prowadzona jest praca w wymiarze dwu- lub trzyzmianowym przy odpowiedniej alokacji pracowników. Aktualnie na placu budowy pracuje ponad 1500 osób dziennie.

"Wykonawca prowadzi prace we wszystkich obszarach terminalu, równolegle w części morskiej i lądowej. Za najbardziej istotne wydarzenia na placu budowy w ostatnim okresie należy uznać zakończenie montażu wewnętrznych zbiorników LNG, zakończenie budowy konstrukcji żelbetowych wszystkich estakad rurociągowych i koryt betonowych w kompleksie, zakończenie w większości budynków głównych prac konstrukcyjnych, a także zakończenie montażu ramion rozładunkowych i wieży trapowej w części morskiej terminalu, orurowania rekondensera i pomp HP w obszarze procesowym terminalu, sieci podziemnych w obszarze załadunku cystern" - wyliczono w komunikacie.

Terminal otrzymał także docelowe zasilanie z sieci zewnętrznej Enei; stacja energetyczna 110 kV zapewni zasilanie niezbędne do rozruchu wszelkich urządzeń, uruchamiania kolejnych systemów i podsystemów terminalu.

"Najistotniejsze, planowane wydarzenie na budowie terminalu LNG w najbliższym okresie to rozpoczęcie próby wodnej zbiornika, która potwierdzi prawidłowość jego wykonania w zakresie wytrzymałości i szczelności konstrukcji"- podsumowało Polskie LNG.

Generalnym realizatorem inwestycji jest konsorcjum: Saipem S.p.A., Saipem S.A., Samprogetti Canada Inc. (obecnie Saipem Canada Inc.), Techint CompagniaTecnicaInternazionale S.p.A., PBG S.A., PBG Export sp. z o.o. (obecnie PBG Energia sp. z o.o.). Zobowiązało się ono zakończyć inwestycję w niecałe 50 miesięcy, tj. do 30 czerwca 2014 roku.

Jesienią Polskie LNG zawarło z konsorcjum realizującym terminal LNG w Świnoujściu aneks do umowy, który zakłada m.in. uzyskanie pozwolenia na użytkowanie terminalu do końca 2014 roku. W tym tygodniu Donald Tusk zapewniał, że termin tzw. przyjęcia technicznego gazu w terminalu na początku 2015 r. zostanie dotrzymany.

Polskie LNG S.A. jest spółką celową powołaną w 2007 roku do budowy terminalu LNG w Świnoujściu, czyli instalacji do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego dostarczanego drogą morską. Powstający w Świnoujściu terminal LNG jest pierwszym tego typu projektem infrastrukturalnym nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej, który ma na celu dywersyfikację źródeł dostaw gazu do kraju oraz poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu