Konstrukcja szufladkowa

18-03-2013, 00:00

Szczyty Rady Europejskiej w Brukseli zwykle okazują się przełomowe, nadzwyczajne, itd.

Zwycięstwa władców są propagandowo upamiętniane, jak np. niedawno wyemitowaniem marcepanowych pięćseteurówek, które wpatrzona i złakniona ludność Polski mogła liznąć przez szybę telewizora lub na ekranie komputera. W takiej proporcji zjazdy prezydentów i premierów bez fajerwerków wyglądają wręcz siermiężnie. Ale to pozór, każdy jest kamieniem na unijnej drodze ku lepszemu jutru.

W miniony piątek rozstrzygnęło się, że przynajmniej na wierchuszce nie ma mowy o Unii Europejskiej dwóch prędkości. Od tej pory obrady szefów państw i rządów skonstruowane zostały… szufladkowo. Najbardziej pojemna jest szuflada zewnętrzna, w której mieści się 27 państw, a od 1 lipca dochodzi Chorwacja. Szczyty w komplecie odbywają się planowo w marcu, czerwcu, październiku i grudniu. Szuflada pośrednia, ciut węższa, obejmuje udziałowców tzw. paktu fiskalnego Eurolandu. Notabene to kuriozalna umowa między „niektórymi” państwami członkowskimi UE, poza jej systemem prawnym! Owych niektórych jest 25, dojdzie Chorwacja i chyba także Czechy, a poza zostanie jedynie Wielka Brytania. Ta szuflada ma otwierać się przy okazji szczytu październikowego. I wreszcie wewnętrzna — szuflada Eurolandu z 17 państwami (wkrótce także z Łotwą). Otwierać się będzie na planowych szczytach nocami, co najmniej dwa razy w roku, a premierzy państw z narodowymi walutami wtedy będą przymusowo leżeli już w łóżkach.

Polska na długie lata skazana jest na szufladę pośrednią. Przejście do wewnętrznej może okazać się niemożliwe przez najbliższą dekadę, albo i dłużej. Realny problem polega na tym, że jej zawartość stopniowo będzie coraz bardziej pożywna, a w pośredniej zostaną tylko resztki...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Konstrukcja szufladkowa