Konsultacje w sprawie gospodarki wodnej

opublikowano: 22-06-2015, 00:00

Jeszcze tylko dzisiaj można wziąć udział w społecznych konsultacjach aktualizacji planów gospodarowania wodami.

Unijna Ramowa Dyrektywa Wodna (RDW) nakłada na kraje członkowskie obowiązek osiągnięcia dobrego stanu wód. W związku z tym w Polsce toczy się największa od lat debata na temat gospodarki wodnej. W konsultacjach wzięło udział ponad 4 tys. osób (osobiście i poprzez wypełnienie ankiety na www.konsultacjedlawody. pl). Dwa tysiące to eksperci i instytucjonalni użytkownicy wód — inwestorzy prywatni, organizacje pozarządowe i administracja publiczna. W ostatnim półroczu uczestniczyli w ponad 30 konferencjach i spotkaniach konsultacyjnych w całym kraju. Aktualizacja planów gospodarowania wodami (aPGW) to najważniejszy dokument dotyczący poprawy stanu wód w Polsce i jedno z najważniejszych przedsięwzięć w gospodarce wodnej w ostatnich latach. Zgodnie z unijną RDW dobry stan wód miał być osiągnięty do 2015 r., ale przesunięto ten termin — nawet do 2027 r. Kraje UE muszą opracować plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy i aktualizować je co sześć lat. Dokumenty te mają usprawnić osiąganie i utrzymanie dobrego stanu wód. Ma temu służyć m.in. zmniejszenie negatywnego wpływu rolnictwa, przemysłu i innych użytkowników na wody.

Respektowanie założeń RDW dotyczy przede wszystkim inwestycji, jest więc ważne również dla samorządów. Przewidują bowiem m.in. weryfikację pozwoleń wodno-prawnych na korzystanie z wód powierzchniowych i podziemnych oraz zabezpieczenie dostępu do wody do celów komunalnych jako konsekwencję wydłużania się okresów suszy, uwzględnianie prognozowanych przyrostów przepływów powodzi błyskawicznych w projektowaniu i modernizacji sieci kanalizacji burzowej, uwzględnienie w projektach budowlanych zagrożeń wynikających ze zmienności klimatu. A np. dla górskiej części dorzecza Wisły założenia mówią także o przygotowaniu nowej oferty turystycznej, uwzględniającej skrócenie okresu śnieżnego. Udział w konsultacjach społecznych aPGW można wziąć jeszcze tylko dzisiaj. Inwestorzy mogą zgłosić uwagi i opinie na stronie www.apgw.kzgw.gov.pl. Inni użytkownicy wód na stronie www.konsultacjedlawody.pl. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu