Konsument nie nadąża za rynkami

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 23-12-2020, 09:30

Wtorek przyniósł odwilż na rynkach po nerwowym poniedziałku. W USA giełdy znów są na maksimach, inwestorom nie przeszkadza rosnąca luka pomiędzy Wall Street a Main Street, którą wczoraj potwierdziła publikacja wskaźnika Conference Board.

Wspomniane dane to wynik badania optymizmu gospodarstw domowych. Konsensus rynkowy zakładał wzrost wskaźnika z 92,9 do 97,5 pkt., tymczasem nastąpił spadek do 88,6 pkt. Dla porównania przed pandemią wskaźnik ten oscylował w okolicach 130 pkt., zaś tegoroczny dołek (z sierpnia) to 84,8 pkt. Pokazuje to zatem, że nastroje gospodarstw domowych są bliskie minimum pandemii pomimo ogromnego interwencjonizmu gospodarczego. Rynki mogą mieć nadzieję, że sytuację zmieni nowo przyjęty przez Kongres pakiet fiskalny, zakładający wypłaty dla gospodarstw domowych w wysokości 600 dolarów miesięcznie. Widać jednak, że amerykańscy politycy (zresztą nie tylko amerykańscy) powinni udać się na przyspieszony kurs ekonomii. Już eksperyment z wiosny (gdy Amerykanie dostali po 1200 dolarów, a do tego hojnie dopłacano do zasiłków dla bezrobotnych) pokazał jak to działa – pieniądze zostały wydane (stąd szybkie odbicie popytu), ale nastroje nie uległy poprawie, sugerując przejściowy pozytywny charakter stymulacji. Tu należy przypomnieć, że nasze decyzje na poziomie mikro zależą nie tylko od bieżących wpływów, ale w dużej mierze od dochodu permanentnego. Gdybyśmy byli zupełnie racjonalni, moglibyśmy wręcz ograniczyć konsumpcję, gdyby okazało się, że długookresowy koszt stymulacji przewyższy to, co dostajemy. Oczywiście nie jesteśmy w pełni racjonalni, ale jak widać, nie aż tak nieracjonalni jak wydaje się politykom. Żeby nie było nudno, prezydent (jeszcze urzędujący) Trump zapowiedział, że nie podpisze się pod pakietem nie dlatego, że uważa tego rodzaju działania za niedopuszczalny przejaw marksizmu w wolnorynkowej Ameryce, ale ponieważ chciałby rozdać po... 2000 dolarów na głowę. Widać zatem, że Trump nie zamierza kończyć jeszcze kariery politycznej, jednak choć jego szarża spodobała się Demokratom (dość nietypowy alians), to jest mało realne, że kontrolowany przez Republikanów Senat zgodzi się na istotne podniesienie poziomu wypłat.

Środa przynosi całkiem intensywny kalendarz jak na przedwigilijną sesję. O 14:30 poznamy dane o inflacji PCE, przełożone na dziś wnioski o zasiłek oraz zamówienia na dobra trwałego użytku, o 16:00 indeks nastrojów konsumentów sporządzany przez Uniwersytet w Michigan oraz dane o sprzedaży domów, zaś o 16:30 dane dotyczące zapasów paliw. Inwestorzy śledzić będą też wiadomości napływające z Wielkiej Brytanii, zarówno te dotyczące nowej mutacji koronawirusa, jak i porozumienia w kwestii brexitu. Dziś o 9:10 euro kosztuje 4,5002 złotego, dolar 3,6936 złotego, frank 4,1561 złotego, zaś funt 4,9610 złotego.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane