Kontenerowy gigant w rok zyska tyle co przez 9 lat

opublikowano: 21-09-2021, 16:16

A.P. Moller-Maersk A/S zmierza do zakończenia roku zyskiem równym łącznemu wynikowi spółki z poprzednich dziewięciu lat. Będzie to również najwyższy zysk osiągnięty kiedykolwiek przez duńską firmę.

Zysk netto największego morskiego przewoźnika kontenerowego wyniesie w tym roku ok. 16,2 mld USD, wynika z uśrednionych prognoz siedmiu analityków. To trzy razy wyższy zysk od najwyższego osiągniętego przez Maersk w 2014 roku i ponad dwa razy wyższy od wyniku z 2020 roku koncernu farmaceutycznego Novo Nordisk, najwięcej wartej duńskiej spółki.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Duński gigant morskich przewozów kontenerowych osiągnie w tym roku rekordowy wynik dzięki gwałtownemu wzrostowi cen usług przewozów morskich. Spowodowały go trudności w realizacji dostaw w okresie ożywienia popytu po otwarciu gospodarek. Analitycy podkreślają tymczasowość czynników, które przyczynią się do rekordowego wyniku Maersk. Mikkel Emil Jensen z Sydbanku przekonuje, że na jego powtórzenie będzie trzeba czekać wiele lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane