Kontenery na mieliźnie

opublikowano: 12-04-2013, 13:00

Jak donosi portal wnp.pl, powołując się na Container Trades Statistics (CTS), w lutym wyeksportowano na świecie drogą morską niewiele ponad 9 mln TEU towarów w kontenerach – najmniej od roku.

W lutym 2012 r. wynik był o 5,2 proc. lepszy. Jednym powodów jest spadek popytu związany z tegorocznym chińskim Nowym Rokiem. Całkowity wywóz towarów z Azji na wszystkie rynki zagraniczne (w tym azjatyckie) zmalał w lutym do 4,6 mln TEU, czyli o 8 proc. rok do roku. Kraje z tego kontynentu sprowadziły drogą morską 3,37 mln TEU ładunków, o 12 proc. mniej niż rok temu. Łączna wielkość eksportu z Ameryki Północnej w lutym wyniosła 1,22 mln TEU, czyli utrzymała się poziomie z roku poprzedniego.

FOT. Bloomberg
FOT. Bloomberg
None
None

Zdaniem CTS to echo ostatniego planu administracji USA, zakładającego podwojenie eksportu do końca 2014 r. Odwrotna tendencja wystąpiła w imporcie do krajów Ameryki Północnej – przywieziono 1,5 mln TEU towarów, o 3 proc. mniej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane