Konto kontu nierówne

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 29-03-2010, 00:00

Pakiety darmowych usług nie w każdym banku są tak naprawdę bepłatne

Długie kolejki w banku to już przeszłość. Dziś każdy może sobie pozwolić na prywatną bankowość w domowym zaciszu. Jedne banki oferują to bezpłatnie, inne prawie za darmo.

Banki prześcigają się w promocjach, by przyciągnąć klientów. Bezpłatne prowadzenie konta, darmowe przelewy przez internet, nieodpłatne korzystanie z karty debetowej — to już standard. Czym zatem kuszą, by nakłonić ludzi do otworzenia konta właśnie u nich? Pozwalają zaciągnąć debet, oferują lokaty, a nawet płacą klientom, którzy je wybiorą. Propozycji jest wiele, ale aby wybrać najlepszą, trzeba się dobrze przyjrzeć kilkunastu ofertom. I nie dać sobie zamydlić oczu.

Według rankingu opracowanego przez "Gazetę Prawną" i sieć doradców Open Finance w czerwcu 2009 r. najlepszy rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy (ROR) prowadzony przez internet proponował Toyota Bank. Wśród tradycyjnych kont osobistych przodował Bank Pocztowy z Pocztowym Kontem Plus. Ale już w 2010 r. za najlepsze konto osobiste uznano propozycję Alior Banku.

"Za darmo"

Większość banków, a wśród nich Multibank, mBank czy ING, umożliwiają klientowi założenie rachunku przez internet, bez konieczności pojawiania się w placówce. Po zapoznaniu się z warunkami umowy wystarczy wypełnić w sieci formularz i czekać na kuriera, który w dogodnym dla klienta terminie dostarczy gotowe do podpisania dokumenty. Maksimum wygody bez wychodzenia z domu. A to nie koniec udogodnień. Dokonywanie płatności, założenie lokaty, a nawet inwestowanie na giełdzie i kupowanie jednostek funduszy inwestycyjnych też może się odbywać przez internet lub telefon.

Sęk w tym, że w jednym banku można to zrobić za darmo, a w innym trzeba płacić. Deutsche Bank oferuje bezpłatne konto internetowe dbNET. Jego posiadacze mogą wykonywać bezpłatnie przelewy krajowe i za darmo korzystać ze wszystkich bankomatów na świecie. Taka samą ofertę ma Toyota Bank, który nie limituje darmowych przelewów, ale bezprowizyjne wypłaty z bankomatów już ogranicza — do polskich maszyn.

Mniej kolorowo jest w Volkswagen Bank direct, który proponuje prowadzenie konta e-direct za darmo, ale za wypłaty z bankomatu kwoty niższej niż 400 zł trzeba płacić.

W kampaniach reklamowych banki często wykorzystują gwiazdy i gwiazdki, głównie kina. Ale nie warto się kierować reklamą ze słynnym aktorem rozdającym pieniądze. Właściciele konta Wydajesz Zarabiasz w Banku Zachodnim WBK, którzy za założenie rachunku dostają 100 zł, za jego prowadzenie muszą płacić 7 zł miesięcznie. A brak opłat za przelewy obowiązuje tylko przy operacjach między kontami Banku Zachodniego.

Inne rozwiązanie odpłatnego prowadzenia konta zastosował MultiBank. Teoretycznie wszystkie rachunki, prócz MultiKonta ja z taryfą Comfort, są płatne, ale nie każdy musi ponosić koszty.

— Opłata za prowadzenie jest zwracana automatycznie, jeśli klient zasila regularnie rachunek ustaloną kwotą lub utrzymuje w banku określoną kwotę oszczędności — mówi Łukasz Kling z biura prasowego MultiBanku.

Dość blado na tle konkurencji wypada konto inteligo w PKO BP. Nie dość, że za prowadzenie rachunku trzeba płacić, to wypłaty z bankomatów bez prowizji można dokonać tylko w 2 tys. jednostek PKO BP. Dla niektórych rekompensatą może być możliwość ubezpieczenia lub doładowanie telefonu drogą elektroniczną.

To, co wyróżnia

Pakiet darmowych usług w mniejszym lub większym zakresie oferuje każdy bank. By się wyróżnić każdy proponuje więc jakiś bonus.

— Posiadacze konta dbNet w przypadku polecenia zapłaty z konta osobistego mogą liczyć na obniżkę prowizji za przyznanie pożyczki gotówkowej o 1 proc. Poza tym wszystkie lokaty internetowe są oprocentowane o 0,25 proc. wyżej niż w ofercie standardowej — wymienia Monika Szlosek, dyrektor departamentu bankowości detalicznej w Deutsche Bank PBC.

Właściciele eKonta w mBanku od lutego 2010 r. mają dostęp do "Oferty dla Ciebie", czyli nowego sposobu obsługi kredytowej aktywnych klientów.

— Bank na podstawie dotychczasowej relacji z klientem szacuje jego zdolność kredytową i tym, którzy ją mają, proponuje limity m.in. kredytów gotówkowych. Propozycje, dzięki modyfikacjom systemu transakcyjnego banku, są widoczne po zalogowaniu się klienta i aktualizowane co miesiąc na podstawie jego aktywności — wyjaśnia Krzysztof Tworus, dyrektor departamentu sprzedaży w mBanku.

Z kolei Bank Zachodni WBK proponuje posiadaczom Konta <30 kartę zbliżeniową Visa Electron < 30 PayWave. Przyłożenie jej do czytnika umożliwia uregulowanie w kilka sekund rachunku za kawę, obiad czy inne drobne zakupy.

A zarabiać na rachunku można nawet nocą. Taką możliwość daje np. konto osobiste w Alior Banku. Połowa oszczędności przechodzi na lokatę nocną i zarabia 5 proc. w skali roku. Dodatkowo osoby korzystające z konta osobistego w ramach pakietu "Pomocni Fachowcy" mogą otrzymać darmową pomoc specjalistów z wielu dziedzin.

l

Małgorzata Ciechanowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu