Kontraktorzy zarobią więcej

opublikowano: 11-01-2018, 22:00

Pracodawcy poszukujący ekspertów IT coraz częściej decydują się na współpracę na umowę B2B. Dotyczy to zwłaszcza osób z wąską specjalizacją.

W najbliższych miesiącach polskie firmy wciąż będą musiały mierzyć się z niedoborem specjalistów IT. Dla ekspertów z tej dziedziny oznacza to wzrost wynagrodzeń i atrakcyjne oferty pracy. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest także forma współpracy — ci, którzy wybiorą kooperację opartą na kontrakcie, mogą zarobić nawet 20 proc. więcej niż na umowę o pracę — wynika z najnowszego raportu płacowego przygotowanego przez Hays Poland. W dobie rosnącego braku kompetencji w obszarze IT i silnej pozycji kandydatów na rynku pracy to rozwiązanie przynosi korzyści dla obu stron.

Korzyści dla obu stron

— Zatrudnianie specjalistów IT na podstawie kontraktu staje się trendem wyraźnym już nie tylko na rynkach zachodnioeuropejskich, ale również w Polsce. Utalentowani programiści, testerzy i developerzy coraz chętniej decydują się na podjęcie pracy kontraktowej, ponieważ w tej formie współpracy dostrzegają korzyści, których nie gwarantuje etat. Zalety dostrzegają także firmy, które cenią sobie elastyczność i szybki dostęp do kompetencji, co niesie za sobą współpraca z kontraktorami — podkreśla Arkadiusz Wargin, dyrektor dywizji IT contracting w Hays Poland.

Cenne kompetencje miękkie

Obecnie opcję współpracy z kontraktorami bierze pod uwagę 58 proc. polskich przedsiębiorstw. Jest ona podejmowana najczęściej z osobami mającymi wąskie albo najbardziej rozchwytywane na rynku specjalizacje. Oprócz wykształcenia, doświadczenia zawodowego i umiejętności technicznych w pracy specjalisty IT ważny jest dziś także zestaw kompetencji miękkich. Są to umiejętności osobiste, takie jak zdolność do motywowania samego siebie, inicjowania nowych rozwiązań, sprawne zarządzanie swoją pracą, a także umiejętności interpersonalne,które obejmują komunikowanie się z ludźmi, przekonywanie ich do swoich racji, inspirowanie, a także zarządzanie zespołem.

— Pracownicy i kontraktorzy IT starają się poprawiać przede wszystkim swoją skuteczność w komunikacji z innymi — kluczową umiejętność zdaniem niemal wszystkich pracodawców. Ponad 30 proc. kontraktorów stara się także zwiększać swoją pewność siebie i asertywność, choć są to umiejętności oceniane przez pracodawców jako mniej istotne niż np. umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów czy proaktywna postawa i podejście do pracy — podkreśla Arkadiusz Wargin. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu