Kontrakty na WIG20 dostępne dla Amerykanów

opublikowano: 17-05-2015, 12:33

Amerykańskie fundusze inwestycyjne będą mogły zawierać transakcje na instrumencie pochodnym głównego indeksu warszawskiej giełdy.

To efekt decyzji amerykańskiej Komisji Handlu Towarami i Pochodnymi (Commodity Futures Trading Commission – CFTC). Bo choć z jednej strony nie ma zakazu oferowania zagranicznych kontraktów w Stanach Zjednoczonych, to z drugiej, by każda transakcja z osobna nie musiała uzyskiwać odrębnej zgody, instrument jako taki musi być wcześniej przez CFTC zaaprobowany.
 
Nadanie statusu inwestycyjności dla amerykańskich inwestorów kontraktom na WIG20 może się przyczynić do aktywizacji rynku pochodnych Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Sytuacja na rynku futures to jedna z jej największych bolączek. Udział pochodnych w przychodach GPW spadł w ciągu czterech lat z około 20 do 5 proc. I nie był to wyłącznie wynik rozwoju innych gałęzi działalności. Np. w drugim kwartale 2014 r. instrumenty pochodne przysporzyły GPW 3,7 mln zł przychodów. Cztery lata wcześniej było to 11,2 mln zł.
 
By pobudzić handel kontraktami, we wrześniu 2013 r. zarząd kierowany przez Adama Maciejewskiego wprowadził kontrakty z mnożnikiem 20. GPW liczyła, że wzrost mnożnika, a tym samym prawdopodobieństwa zysku lub straty, zwiększy skłonność inwestorów do zawierania transakcji na kontraktach. Decyzja została podtrzymana przez zarząd z Pawłem Tamborskim na czele, ale na razie trudno dostrzec pozytywne efekty zmiany mnożnika. Z drugiej strony, niezależnie od mnożnika, ruch na rynku kontraktów, to w dużej mierze pochodna zmienności samego indeksu. WIG20 miesiącami tkwił zaś w trendzie bocznym.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy