Kontrakty nieco pod kreską

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-04-2022, 13:39

Mocne czwartkowe spadki mogą być kontynuowane podczas piątkowej sesji na amerykańskich giełdach. Sugerować by to mogła przecena kontraktów terminowych na indeksy giełd za Atlantykiem. Istnieje jednak szansa na odreagowanie, gdyż kontrakty podejmują próbę odrobienia porannych strat.

fot. Michael Nagle/Bloomberg

Na około dwie godziny przed uruchomieniem handlu na rynku kasowym kontrakty terminowe na indeks Dow Jones Industrial Average spadły o 0,22 proc. Kontrakty na S&P 500 zniżkowały o 0,15 proc., zaś futures na Nasdaq 100 traciły zaledwie 0,02 proc.

Nastroje inwestorów nadal psują wysokie rentowności papierów dłużnych, co jest odpowiedzią na oczekiwania związane z bardziej jastrzębimi decyzjami amerykańskich władz monetarnych. Już niemal za pewne przyjmuje się podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych podczas majowego posiedzenia.

Specjaliści podkreślają, że największa gospodarka świata staje w obliczu ryzyka stagflacji, kiedy relatywnie niskiemu jej wzrostowi towarzyszyć będzie wysoka presja inflacyjna.

W piątkowym kalendarium danych makro jedynymi ważnymi odczytami są publikacje wskaźników PMI dla przemysłu i usług. Prognozy zakładają, że wstępne odczyty za kwiecień pokażą jeśli nie spadki to ci najwyżej (i to w przypadku usług) stagnację.

Spadkowa tendencja obserwowana jest też na rynku surowcowym, gdzie taniała ropa i – symbolicznie – złoto.

Tymczasem na rynku walutowym Indeks dolara amerykańskiego wzrósł o 0,26 proc. kierując się w stronę ostatnich dwuletnich maksimów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane