Kontrakty pod presją podaży

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-06-2022, 13:50
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zniżkująca wycena kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd sugerować może, że wtorkowa sesja na pakietach w USA może przebiegać pod dyktando strony podażowej.

fot. Bloomberg

Około godziny 13:30 kontrakty na indeks DJ IA spadały o 0,73 proc. Futures na wskaźnik S&P500 zniżkowały o 0,84 proc. Natomiast kontrakty na technologiczny Nasdaq 100 taniały o 1,11 proc.

Inwestorzy z niecierpliwością wyczekują już zaplanowanych pod koniec tego tygodnia danych o inflacji, które, w zależności od ich jakości, albo podwyższą ryzyko bardziej agresywnych działań ze strony Fed, albo złagodzą tego typu obawy dając nadzieję, na poluzowanie jastrzębiego stanowiska.

Zachowanie inwestorów zdaje się wskazywać na chęć ograniczenia ryzyka przed zaprezentowaniem wspomnianych wcześniej danych. Zachowawcza, podbita ostrożnością postawa i skierowanie uwagi w stronę bardziej bezpiecznych aktywów przejawia się we wzroście rentowności obligacji oraz umocnienia dolara i złota. Zyski z benchmarkowych 10-letnich amerykańskich Tresaury przebiły ponownie ważny psychologicznie poziom 3 proc. To negatywny sygnał szczególnie dla akcji spółek o największej kapitalizacji.

Dzisiejsze kalendarium danych makro jest znów niemal puste. Jedynymi w miarę istotnymi odczytami będą wyniki handlu zagranicznego w kwietniu oraz wartość kredytów konsumenckich również w tym samym miesiącu. Oczekuje się, że deficyt w wymianie handlowej USA spadł do 89,5 mld USD z 109,5 mld w marcu. Z kolei wartość udzielonych kredytów ma obniżyć się do 35 mld USD wobec 52,4 mld w marcu.

Dla notowań ropy, które dzisiaj poddają się niewielkim wahaniom ważny może okazać się raport API o zmianie stanu zapasów surowca i paliw na amerykańskim rynku w zeszłym tygodniu. Prognoza zakłada spadek zapasów ropy aż o 1,8 mln baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane