Kontrakty poddają się wahaniom

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 28-03-2023, 13:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po dosyć niespokojnej poniedziałkowej sesji za Atlantykiem, która jednak zakończyła się trzecią z rzędu zwyżką, dzisiejsze zachowanie kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd sugeruje, że inwestorzy „wzięli na wstrzymanie” i wykazują się większa ostrożnością niż podczas poprzednich sesji.

fot. Bloomberg

Tonująca na rynek działa brak negatywnych wiadomości z sektora finansowego, choć jak się wydaje potencjał kupujących został w dużej mierze wyczerpany.

Spadek obaw związanych z kryzysem kredytowym ograniczającym działalność gospodarczą pomaga podnieść rentowności obligacji rządowych. Zyski z 2-letnich papierów skarbowych, które są szczególnie wrażliwe na politykę pieniężną, w zeszłym tygodniu spadła poniżej 3,6 proc., ale we wtorek wróciła do pułapu 4 proc.

Z kolei rentowność benchmarkowych 10-latek wzrosła nieznacznie o 2 pb do okolic 3,55 proc.

Niewielką słabość odczuwa dzisiaj dolar.

Lepsze nastroje ograniczyły oczekiwania związane z obniżkami stóp procentowych przez Fed. Rynek spodziewa się (prawdopodobieństwo szacuje się na ponad 50 proc.), że podczas majowego posiedzenia FOMC, stopy mogą wzrosnąć ponownie o 25 punktów bazowych i na poziomie powyżej 5 proc. powinny utrzymać się przez dłuższy czas.

We wtorkowym kalendarium w końcu znalazło się kilka istotnych odczytów makro. Wśród nich warto wymienić dane o saldzie obrotów towarowych czy z rynku nieruchomości (indeks cen domów S&P/Case-Shiller i indeks cen nieruchomości FHFA). Oprócz tego opublikowany zostanie też indeks oddziału Fed z Richmond oraz wskaźnik zaufania konsumentów opracowywany przez Conference Board.

Zaplanowane jest także wystąpienie publiczne członka zarządu Fed, Michaela Barry’ego.

Kolejną sesję lekko traci bitcoin. To następstwo informacji, ze US Commodity Futures Trading Commission pozwała Binance Holdings za rzekome złamanie zasad handlu i instrumentami pochodnymi.

Około godziny 13:30 wycena kontraktów terminowych na indeks blue chipów Dow Jones IA rosła o 0,06 proc. Z kolei futures na S&P500 zniżkowały o 0,02 proc. Natomiast na technologiczny Nasdaq 100 spadały o 0,08 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane