Kontrakty w lekkiej czerwieni

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 20-09-2022, 13:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach zaskoczyła nadspodziewanie udanym finiszem, co pozwoliło indeksom na odnotowanie zysków. Takie zachowanie rynku sugeruje, że inwestorzy są bardzo niezdecydowani i niepewni przyszłości, a nerwowość rośnie wraz ze zbliżającym się terminem ogłoszenia decyzji FOMC po rozpoczynającym się dzisiaj dwudniowym posiedzeniem amerykańskich władz monetarnych.

fot. Bloomberg

Ponownie spadająca wycena kontraktów na indeksy mogłaby sugerować zniżkę podczas handlu na rynku kasowym. Wczoraj doszło jednak do niespodzianki, więc i dzisiaj nie można wykluczyć takiej wolty, szczególnie, że wtorkowy poranek stał jednak pod znakiem dodatnich zmian futures.

Około godziny 13:30 polskiego czasu kontrakty na indeks Dow Jones IA zniżkowały o 0,22 proc. Umowy na wskaźnik S&P500 traciły 0,27 proc. zaś na Nasdaq 100 spadały o 0,33 proc.

Powszechnie oczekuje się, że w środę FOMC podwyższy benchmarkową stawkę funduszu federalnych o 75 punktów bazowych. Jeśli nie będzie bardziej agresywnego ruchu, bo spekulacje mówią nawet o 100 pkt ruchu, wydaje się, że taka skala została już wliczona w akcje nie powinna stanowić pretekstu dla większych ruchów na parkietach, chyba, że na północ.

Jeśli jednak faktycznie Fed zaskoczy wyższą podwyżką, albo komentarze po decyzji okażą się mocno pesymistyczne, nie można wykluczyć znaczącego pogorszenia nastrojów.

Jak podkreślają analitycy indeks S&P500 stracił tym roku już ponad 18 proc. na fali obaw, że agresywne zacieśnienie polityki może doprowadzić amerykańską gospodarkę do recesji. Taki scenariusz sugeruje zachowanie rentowności obligacji, odwrócona krzywa dochodowości zapowiada bowiem realność takiej sytuacji.

Dzisiaj z obszaru makroekonomii zaplanowane są odczyty dotyczące rynku budowlanego. Poznamy liczbę wydanych pozwoleń na budowę domów w sierpniu oraz liczbę rozpoczętych budów domów. W obu przypadkach spodziewany jest lekki spadek względem lipca.

W handlu przedesyjnym sporo tracą udziały Forda. Wicelider amerykańskiego rynku motoryzacyjnego ostrzegł o wyższy o około 1 mld USD kosztach dostawców ze względu na wysoką inflację. Dodatkowo z uwagi na utrzymujące się niedobory części sprzedaż może być znacząco niższa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane