Kontrowersyjny przetarg na 4 tys. komputerów

Mariusz Zielke
opublikowano: 12-01-2004, 00:00

ARiMR zapomniała, jak dwa lata temu dostała po głowie za ustawienie przetargu komputerowego. Teraz sytuacja może się powtórzyć.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) kolejny raz preferuje jednego z producentów w przetargu komputerowym. W ubiegłym tygodniu ARiMR ogłosiła konkurs na dostawę wartych kilkanaście milionów złotych 4 tys. pecetów. Oferty wpłyną w lutym. Specyfikacja od razu wzbudziła jednak kontrowersje wśród zainteresowanych firm. Zdaniem specjalistów, wyraźnie widać, że warunki zamówienia napisano pod konkretną firmę, a nawet konkretny produkt: komputer Dell Optiplex SX270 Ultra Small.

— Żaden inny producent prawdopodobnie nie będzie w stanie sprostać specyfikacji, która w kilku punktach po prostu opisuje ten model produkcji Della — mówi przedstawiciel jednego z producentów sprzętu.

Co na to ARiMR? Jak zwykle — twierdzi, że wszystko jest w porządku.

Powtórka z rozrywki

Jeśli ARiMR nie zmieni specyfikacji, pewnie pojawią się protesty. W agencji, która będzie odpowiadać za realizację dopłat bezpośrednich dla rolników po wejściu Polski do Unii Europejskiej, to nie pierwszy taki przypadek.

Dwa lata temu w podobnym przetargu na komputery, ARiMR nie chciała dopuścić do przetargu polskich producentów PC, umieszczając w specyfikacji zapisy jednoznacznie eliminujące krajowych graczy. Zażądano m.in. obowiązującego w Europie (ale nie w Polsce) certyfikatu, którego nie miała nawet sama ARiMR. Choć agencja nie przeprosiła nikogo za takie, a nie inne warunki przetargu, po tekstach w „PB” warunki zmieniono, pracownik odpowiedzialny za specyfikację stracił pracę, a przetarg rozegrano ponownie, już zgodnie z ustawą.

Tym razem stronnicze zapisy w specyfikacji nie są aż tak widoczne. ARiMR zażądała m.in. możliwości montowania obudowy komputera do ściany oraz specjalnych zabezpieczeń i sygnalizatorów. Dokładnie takich, jakie ma Dell Optiplex SX270 Ultra Small.

ARiMR zaprzecza, że kogokolwiek preferuje. Po prostu potrzebuje komputerów o takich parametrach.

— Potrzebujemy konkretnego produktu, dobrze zabezpieczonego, o niewielkich rozmiarach, gdyż musi być ruchomym stanowiskiem pracy. To nietypowe zamówienie, ale takie mamy potrzeby — tłumaczy Jacek Mańkowski, odpowiedzialny za kontakty z oferentami w ARiMR.

Dodaje, że jak do tej pory żadna firma nie zaprotestowała.

Dbałość o koszty

Rzut oka na specyfikację może też wzbudzić uzasadnioną zazdrość każdego podatnika ze względu na wyposażenie komputerów. PC ma mieć procesor Pentium 4 z zegarem co najmniej 3 GHz, 64 MB kartę graficzną, nagrywarkę płyt CD, monitor ciekłokrystaliczny. Tego już nie krytykują producenci.

— To obecnie standard. Zamawia się sprzęt, który nie zestarzeje się w ciągu roku — mówi jeden z nich.

Na sprzęt o takich parametrach jednak rzadko kogo stać. A ARiMR? Jeśli specyfikacja się nie zmieni, za 4 tys. PC będzie musiała zapłacić ponad 15 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kontrowersyjny przetarg na 4 tys. komputerów