Kontynuacja nerwowych zmian

Bartosz Sawicki, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.
opublikowano: 10-02-2016, 19:59

Gdyby nie informacje z rynku ropy i wystąpienie Yellen przed Kongresem, to kalendarz ekonomiczny znów świeciłby pustkami. Mimo to na rynku kontynuacja nerwowych zmian kursów i częstych zwrotów akcji.

Gwóźdź sesji to umocnienie jena i zejście USD/JPY na kilkunastomiesięczne minima pod 114,00. EUR/USD spadł z okolic 1,13 pod 1,12, ale pod koniec dnia odrabia tę zniżkę. Indeksy w Europie na zdecydowanych plusach, ale indeksy z Wall Steet  notują chimeryczną sesję. Cena WTI po danych o zapasach podskoczyła nad 29 USD tylko po to by ponownie zejść w okolice 27,50 zaraz potem.  Złoto pozostaje mocne, cena uncji trzyma się blisko 1200 USD.

Produkcja przemysłowa Wielkiej Brytanii w grudniu tąpnęła o 1,1 proc. m/m, dużo mocniej od oczekiwanych -0,1 proc. Spadek produkcji wytwórczej był mniej spektakularny (-0,2 proc., prog. 0,1 proc.). Dane z Wielkiej Brytanii są obecnie w cieniu spekulacji o szansach na Brexit. 

Janet Yellen w swoim wystąpieniu powtórzy znane sformułowania: podwyżki stóp będą stopniowe, napięcia na rynkach jeśli okażą się stałe, mogą zaszkodzić koniunkturze a inflacja pozostanie w krótkim terminie niska. Innymi słowy: tekst sprawozdania pokrywa się z ostatnim komunikatem FOMC.

W sesji pytań i odpowiedzi Yellen mówiła, że Fed bacznie się przygląda rynkowym wydarzeniom, w tym cenom ropy oraz wycenie chińskiej waluty. Zauważyła, że inwestorzy w większym stopniu niż wcześniej boją się potencjalnej recesji. Przyznała też, że warunki finansowe są mniej sprzyjające dla wzrostu.
Zapytana o szanse na obniżkę stóp Yellen mówiła, że w najbliższej przyszłości nie będzie takiej potrzeby, zwłaszcza przy tak silnym rynku pracy. Pouczała by nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków o kondycji gospodarki. Dodała jednak też, że ścieżka stóp nie jest z góry zaplanowana i Fed będzie podejmował takie decyzje by realizować swój mandat.

Yellen w konkludującym przesłuchanie pytaniu została zagadnięta o to, czy turbulencje na rynkach zmieniły zdanie FOMC odnośnie do ścieżki stóp. Decydentka nie zaprzeczyła przyznając, że warunki finansowe uległy zacieśnieniu co może mieć konsekwencje dla wzrostu. Podkreśliła jednak, że gospodarka powinna w pierwszym kwartale otrząsnąć się ze słabości a decyzja wciąż nie została podjęta. Powiedziała, że FOMC ma jeszcze szereg danych do przeanalizowania przed marcowym posiedzeniem.

EIA podała, że zapasy ropy skurczyły się o 754 tysiące baryłek przy oczekiwanym 1,28 milionowym przyroście. Kurs WTI zawracał w okolicach 29,20 USD i nieudanie testował dzisiejsze południowe minima poniżej 27,50 USD.

Mieszana sesja dla USD. W gronie G-10 prym wiódł łamiący kolejne bariery jen. Na drugim biegunie znalazł się CAD. EUR/USD spadł z okolic 1,13 pod 1,12, ale pod koniec dnia odrabia tę zniżkę i jest przy 1,1250. EUR/PLN cofa się do 4,40.
USD/JPY spadł pod 114,00 pierwszy raz od kilkunastu miesięcy. Po raz pierwszy od kilku lat naruszył dolną krawędź tygodniowej chmury Ichimoku. W 2016 roku japońska waluta zyskała od blisko 2 proc. do euro do aż 8 proc. do dolara australijskiego. AUD/JPY potwierdza tym samym swoją renomę najlepszego odzwierciedlenia poziomu napięć na rynku w gronie walut G-10.

Większość indeksów Starego Kontynentu wzrosła dzisiaj około 2 proc. Prym w zwyżkach wiódł przegrany wczorajszej sesji - włoski FTSE MIB, który wspiął się już ponad 5 proc. Należy odnotować, że w końcówce handlu średnie giełdowe odpadły od maksimów, np. DAX kończył sesję 1,55 proc. na plusie, ale ponad 110 pkt pod dziennym szczytem.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki, Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy