Kontynuacja przeceny Lotosu

Kamil Kasperski, Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 22-01-2010, 14:34

Ostania w tym tygodniu sesja handlu na GPW przynosi kontynuację korekty notowań. Pogorszenie nastrojów to pochodna wczorajszego wystąpienia prezydenta USA, który zapowiedział wprowadzenie nowych rozwiązań w sektorze bankowym. W efekcie obserwowaliśmy wczoraj silną przecenę na Wall Street. Podaż dominuje na parkietach w Europie. Indeks WIG20 o godzinie 14.00 tracił 2,4% i wynosił 2410pkt. Indeksy mWIG40 oraz sWIG80 tracą odpowiednio po 2,1% oraz 2,2%.

Najsłabiej spośród największych spółek kolejną sesję zachowuje się Lotos, który traci ponad 5%. Obok negatywnego sentymentu rynkowego wpływ na zachowanie kursu ma wczorajsze informacja dotycząca sprzedaży przez MSP pakietu od 10 do 12% koncernu. W piątek rano zakończone zostało budowanie księgi popytu na 14 mln akcji Lotosu po cenie 29 zł. MSP nie wyklucza jednak kolejnej redukcji zaangażowania w spółce i odsprzedaży pakietu inwestorowi branżowemu jeszcze w tym roku. Sprzedaż lotosu z ponad 6% dyskontem w stosunku do czwartkowego kursu zamknięcia jest uzasadniona. Władze spółki przyznają, że w ciągu kolejnych dwóch kwartałów wyniki operacyjne będą pozostawały pod wpływem niskich marż operacyjnych. MSP cenę sprzedaży akcji Lotosu na poziomie 29zł uważa za satysfakcjonującą.

Pozytywne informacje napływają z Kopexu. Grupa jest trzecim na świecie producentem maszyn i urządzeń górniczych. Spółka ma plany rozbudowy Grupy poprzez akwizycje w celu uzupełnia oferty produktowej. W tym celu pozyskała w listopadzie ubiegłego roku 155 mln zł z emisji akcji. Plan przejęć Kopexu obejmuje cztery spółki o łącznej wartości 370 mln zł, a najważniejszym elektem planu jest akwizycja Remagu. Na rynek napłynęły informacje, że Kopex oraz Famur zostały dopuszczone przez MSP do dalszych negocjacji w sprawie kupna 85% akcji Remagu. Rozbudowa Grupy wiąże się oczywiście z dodatkowym rykiem. Z drugiej strony, aby w pełni wykorzystać obserwowane ożywienie na rynku produktów niezbędne jest rozbudowanie mocy produkcyjnych. Sukces planu akwizycji pozwoli Kopexowi wejść na nowe rynki zbytu, m.in. w Chinach oraz Australii.

Kluczowe dla rynku akcji przy praktycznie pustym kalendarzu wydarzeń będą kolejne raporty amerykańskich spółek. Dobre wyniki wczesnym popołudniem pokazał General Electric. W przyszłym tygodniu uwagę inwestorów skupi posiedzenie FED oraz towarzyszący mu komunikat, który może zasugerować inwestorom dalsze działania banku centralnego.

Kamil Kasperski, Analityk Rynków Finansowych, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane