Kopalnia kupowała kradziony sprzęt

DI
opublikowano: 11-01-2016, 12:51

Katowickie CBA zatrzymało cztery osoby w związku z procederem kupowania kradzionego sprzętu przez jedną z kopalń węgla na Śląsku. Straty śląskich kopalni powstałe w wyniku tego przestępstwa przekraczają 450 tys. zł, głosi komunikat Biura.

- Agenci z katowickiej delegatury CBA zatrzymali cztery osoby, które działały na szkodę jednej ze śląskich kopalni. W czasie trwania śledztwa funkcjonariusze ustalili, że kopalnia mogła stracić 450 tys. złotych. Jak się okazało przedstawiciele dwóch prywatnych firm skupowali kradziony sprzęt, który w konsekwencji trafiał do kopalni - informuje CBA. 

Prokuratura Okręgowa w Katowicach postawiła zatrzymanym zarzuty paserstwa i kradzieży. 

CBA ujawnia, że w cały proceder są zamieszane kolejne osoby, które legalizowały pochodzenie kradzionego sprzętu wystawiając fałszywe faktury, za co pobierały prowizję. Prokuratura już postawiła im zarzuty. 

- Dostarczone do kopalni urządzenia i maszyny górnicze nie spełniały norm przydatności do działalności górniczej, nie mały także certyfikatu Wyższego Urzędu Górniczego. Jeden z przedsiębiorców nabył kradzione maszyny i urządzenia górnicze na kwotę przekraczającą 4 mln złotych, ponadto naraził na uszczuplenie podatek VAT na ponad 1,5 mln złotych - informuje CBA.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane