Kopalnia zarabia

Maria Trepińska
opublikowano: 26-02-2004, 00:00

Kopalnia Budryk zakończyła 2003 r. zyskiem około 49 mln zł. Pomogło umorzenie.

Kopalnia węgla kamiennego Budryk w Ornontowicach koło Gliwic, podobnie jak Bogdanka, nie jest włączona w struktury spółek węglowych. I podobnie jak lubelska firma, zamknie ubiegły rok na plusie.

— Kopalnia wypracowała około 7 mln zł zysku netto. Wynik nie uwzględnia umorzeń — mówi Piotr Czajkowski, prezes Budryka.

Kopalnia, podobnie jak spółki węglowe, skorzystała z możliwości umorzeń długów, głównie zobowiązań budżetowych. Po ich uwzględnieniu zysk netto wyniósł około 49 mln zł przy przychodach sięgających ponad 453 mln zł.

Wpływ na wyniki kopalni miały też ceny węgla, które wzrosły o blisko 10 proc., oraz rosnący popyt. Budryk produkuje głównie węgiel energetyczny. Jego największym odbiorcą jest Elektrownia Opole. W 2003 r. wydobycie wynosiło 3,4 mln ton.

Nie są jednak jasne plany resortu skarbu wobec Budryka. Kilka lat temu zapowiadano jego prywatyzację. Jesienią zarządy kopalni i Elektrowni Opole podpisały list w sprawie powiązań kapitałowych. Plany pozostały na papierze. W ostatniej wersji przygotowanego przez resort programu prywatyzacji pojawiły się dwa pomysły: przekazania kopalni do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, producenta węgla koksowego, albo do Katowickiego Holdingu Węglowego. Decyzji nie ma.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kopalnia zarabia