Kopalnie szukają 7,9 mld zł

Maria Trepińska
07-06-2004, 00:00

Rządowy program restrukturyzacji górnictwa zakłada, że w latach 2006- -10 branża zainwestuje aż 7,9 mld zł. Głównie ze środków własnych. Własnych?

Założenia rządowego programu restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego na lata 2006-10 przewidują gigantyczne wydatki. Chodzi o 7,9 mld zł. Około 4 mld zł pochłonie budownictwo inwestycyjne (m.in. prace przygotowawcze do wydobycia węgla), a 3,9 mld zł zakup gotowych dóbr inwestycyjnych (np. maszyny i urządzenia).

— Założenia są bardzo ambitne, ale nie ma pewności, że zostaną zrealizowane. Pozytywnym sygnałem jest poprawa wyników finansowych, która może ułatwić inwestycje — uważa Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Jedno jest pewne — górnictwo potrzebuje inwestycji. Powód?

— Przez 13 lat reformy branży najważniejsza była presja polityczna na wynik finansowy, w konsekwencji zaniechano nowych projektów. Kopalnie są niedoinwestowane. Wkrótce może to negatywnie odbić się na wydobyciu węgla w kopalniach i bezpieczeństwie górników. Należy pamiętać, że prawie rok trwa przygotowanie złoża do eksploatacji i jest to proces bardzo kosztowny — dodaje prezes Olszowski.

Program rządowy zakłada, że ponad 90 proc. środków na inwestycje wyłoży branża. Pozostałe mogą pochodzić z budżetu.

— Przewiduje się, że inwestycje wartości 1,7 mld zł mogą być dofinansowane ze środków budżetu państwa, pod warunkiem że zapewnią one wzrost wydajności, rentowności i bezpieczeństwa. Dotacje uzależnione będą od sytuacji finansowej państwa, a obecna uniemożliwia uwzględnienia takich wydatków — nie pozostawia złudzeń Jacek Piechota, wiceminister gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kopalnie szukają 7,9 mld zł