Kopex Leasing szuka inwestora

Radosław Omachel
opublikowano: 11-07-2001, 00:00

Kopex Leasing szuka inwestora

Kopex Leasing, spółka zależna giełdowego Kopexu, szuka inwestora. Rozmowy są prowadzone z czterema zagranicznymi firmami, głównie funduszami inwestycyjnymi.

Kopex Leasing, katowicka spółka leasingowa, poszukuje zagranicznego partnera. Inwestor ma pomóc firmie przetrwać trudny okres na rynku. Kopex — podobnie jak większość polskich spółek leasingowych — ma problemy z finansowaniem działalności.

— Część środków uzyskujemy od właściciela — firmy Kopex. Ale większość transakcji leasingowych jest finansowana kapitałem zagranicznym w postaci kredytów bankowych — mówi Marek Worach, prezes Kopex Leasing.

Czterech obcych

W grę wchodzą cztery firmy — z Niemiec, Francji, Irlandii i Czech. Prezes nie ujawnia, z kim rozmawia. Nie będą to jednak inwestorzy branżowi, ale raczej fundusze inwestycyjne.

— Najbardziej zaawansowane są negocjacje z firmą niemiecką — informuje Marek Worach.

Nie podjęto jeszcze decyzji, czy inwestor będzie mógł kupić część czy całość udziałów w spółce. Wszystko uzależnione jest od ceny, jaką potencjalni kontrahenci będą gotowi zaoferować za leasingową firmę.

— Szukamy inwestora za granicą, ponieważ polski kapitał nie chce inwestować w leasing. Już teraz nasze kontrakty leasingowe finansują w większości banki zagraniczne. Podobnie postę- pują inne krajowe spółki leasingowe — twierdzi prezes Kopex Leasing.

Mocny krajowy

Możliwe jednak, że do żadnej transakcji nie dojdzie. Przejęciem Kopexu, wraz z jego spółką leasingową, zainteresowany jest Węglokoks. Ten ostatni podobno nie jest zainteresowany zbyciem Kopexu Leasing.

Atrakcyjność spółki leasingowej określa struktura jej portfela. W przypadku Kopeksu Leasing jest on jednolity. Prawie 100 proc. przedmiotów oddawanych w lea- sing przez Kopex stanowią maszyny przemysłowe. Od początku roku spółka podpisała 26 umów na łączną kwotę 8,4 mln zł (średnia wartość umowy to 322,6 tys. zł). Tegoroczne plany zakładają osiągnięcie wyniku w granicach 15,5 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Omachel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kopex Leasing szuka inwestora