Kopex tracił po decyzji rządu

Maciej Zbiejcik
25-05-2004, 00:00

Inwestorzy zdążyli się już przyzwyczaić, że niewydolne, państwowe molochy otrzymują akcje dobrych, giełdowych spółek. Ale do tej pory rzadko się zdarza, by skarb państwa dokapitalizował jedno przedsiębiorstwo pakietem większościowym akcji innej spółki. W piątek Rada Ministrów postanowiła zasilić Krajową Spółkę Cukrową (KSC) 1 285 929 akcjami Kopexu, stanowiącymi 64,6 proc. jego kapitału. Akcje te zostaną wniesione jako wkład niepieniężny w zamian za objęcie akcji nowej emisji w podwyższonym kapitale zakładowym Krajowej Spółki Cukrowej w Toruniu. Reakcja inwestorów była jednoznaczna — kurs Kopexu tuż po otwarciu sesji zjechał z 58,70 do 53,70 zł. Na koniec sesji za akcje spółki płacono 57,0 zł, o 22,9 proc. mniej niż w piątek.

O tym, że MSP zamierza przekazać komuś akcje Kopexu, wiadomo było od dawna. Już we wrześniu zeszłego roku głośno spekulowano o możliwości dokapitalizowania Kompanii Węglowej. Ostatecznie akcje trafiły do KSC. Inwestorom wyraźnie się nie podoba, że kontrolę nad dobrą, rentowną spółką będzie sprawowała KSC. Utworzona 30 września 2003 roku z dwudziestu trzech cukrowni już na starcie obarczona była stratą 82,8 mln zł, choć koncern posiada 40-proc. udział w krajowym rynku cukru. To musiało wpłynąć i jeszcze wpłynie na wycenę Kopexu. Podczas gdy nową sesję rynek rozpoczynał od wzrostów, akcje tej spółki poszły w dół prawie o 9 proc.

Sytuacja finansowa Kopexu, w porównaniu z KSC, jest rewelacyjna. W pierwszym kwartale jego zysk operacyjny wzrósł o 562 proc., a netto o 48,7 proc. Specjalizujący się w budowie kopalń i produkcji wyrobów dla górnictwa i energetyki Kopex spodziewa się w tym roku znacznego wzrostu sprzedaży. Nie wykluczone, że przychody mogą być dwukrotnie wyższe niż w ubiegłym roku, kiedy wyniosły 182 mln zł. Śląska spółka zamierza osiągnąć aż 95 proc. przychodów dzięki sprzedaży eksportowej. Ostatnio Kopexowi udało się podpisać kontrakt w Wietnamie o wartości ponad 105,8 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Strona główna / Kopex tracił po decyzji rządu