Korea Płd. chce kupić powietrzną cysternę

opublikowano: 31-03-2014, 12:16

Korea Południowa rozpoczęła starania o zakup powietrznego tankowca, co ma na celu wzmocnienie pozycji obronnej tego kraju w relacjach z północnym, nieprzewidywalnym sąsiadem oraz w związku z rosnącym napięciem w Azji Północno-Wschodniej odnośnie interesów morskich takich mocarstw jak Japonia i Chiny, informuje Reuters.

Decyzja została przyspieszona m.in. poniedziałkowym incydentem, kiedy to doszło do wymiany ognia pomiędzy marynarką wojenną obu Korei.

Powietrzny tankowiec Boeing
Powietrzny tankowiec Boeing "NewGen" oparty o model 767 (fot. Boeing via Bloomberg)
None
None

Zakup powietrznej cysterny, która pozwala na uzupełnianie paliwa w trakcie lotu to bardzo kosztowna sprawa. Eksperci szacują, że to wydatek rzędu około 1,4 bln wonów (1,31 mld USD) i że w rywalizacji o zamówienie wezmą udział zarówno Boeing, jak i Airbus.

Według komunikatu Defense Acquisition Program Administration, oferty przyjmowane będą do 30 czerwca zaś finalizacja transakcji oczekiwana jest do końca bieżącego roku.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane