Korea Płd. rezygnuje ze statusu kraju rozwijającego się

  • PAP
opublikowano: 25-10-2019, 19:35

Rząd Korei Płd. podjął decyzję o rezygnacji ze statusu kraju rozwijającego się w Światowej Organizacji Handlu (WTO) – oświadczył w piątek minister finansów Hong Nam Ki. Jest to ukłon w stronę USA, które naciskają na reformę tej międzynarodowej organizacji.

Hong jako mało prawdopodobne ocenił, że w przyszłych negocjacjach WTO uzna Koreę Południową za kraj rozwijający się, w związku z czym dalsze odwlekanie tej decyzji mogłoby osłabić pozycję negocjacyjną Seulu – podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

"Jesteśmy w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o dalsze uznawanie nas za kraj rozwijający się przez społeczność międzynarodową, biorąc pod uwagę pozycję gospodarczą Korei Południowej" - powiedział minister na konferencji prasowej.

Yonhap podawała wcześniej, że Korea Płd. od 1995 roku utrzymywała status kraju rozwijającego się głównie po to, by chronić rodzimych rolników, szczególnie producentów ryżu. W kraju obowiązują wysokie cła importowe na to zboże.

Na reformę WTO naciska natomiast prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który zarzuca niektórym państwom, w tym Korei Płd., Chinom, Turcji i Meksykowi, że w nieuzasadniony sposób korzystają ze specjalnych przywilejów handlowych, jakie zapewnia im w WTO status krajów rozwijających się.

Władze USA chcą, aby WTO pozbawiło go państwa, które należą do grupy G20, są członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), uznawane są przez Bank Światowy za kraje o wysokich dochodach lub mają co najmniej 0,5 proc. udziału w globalnym handlu. Korea Południowa spełnia wszystkie cztery kryteria.

Pod koniec lipca Trump polecił amerykańskim urzędnikom handlowym, aby przestali traktować takie państwa jak kraje rozwijające się, jeśli w ciągu 90 dni nie zostaną osiągnięte "znaczące postępy" w reformie reguł WTO. Według agencji Yonhap co najmniej jeden z czterech warunków przedstawionych przez Waszyngton spełnia łącznie 35 państw.

Krajom rozwijającym się przysługuje w ramach WTO szereg przywilejów, w tym dłuższe okresy przejściowe przy wprowadzaniu w życie umów handlowych i ochrona przed kryzysowymi restrykcjami importowymi stosowanymi przez państwa rozwinięte. Mogą one również nakładać wyższe bariery wejścia na własne rynki.

Południowokoreańskie ministerstwo rolnictwa oceniało wcześniej, że rezygnacja ze statusu państwa rozwijającego się nie wpłynęłaby na nakładane w tym kraju cła importowe na ryż ani na dotacje dla rodzimych rolników. Mimo to rolnicy sprzeciwiali się zmianie statusu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu