Korea Południowa zanotowała spadek eksportu o 19,5 proc.

opublikowano: 21-10-2019, 07:49

Przez pierwsze 20 dni października południowokoreański eksport spadał o 19,5 proc. w porównaniu z osiągniętym rok wcześniej w tym samym okresie.

Tak duży spadek eksportu ma dwie przyczyny: osłabienie gospodarki Chin, a także słabnący globalny popyt na półprzewodniki. We wrześniu eksport spadł o 11,7 proc.

- Trzeba przyglądać się branży półprzewodnikowej oczekując na odbicie eksportu, bo chipy stanowią największą jego część w przypadku Korei Południowej – powiedział Oh Suk-tae, ekonomista Societe Generale w Seulu. – Wydaje się, że cykl branży półprzewodnikowej osiągnął dno, ale nie jest pewne kiedy nastąpi odbicie, a także jak szybko będzie następowała poprawa – dodał.

W okresie pierwszych 20 dni października wartość eksportu półprzewodników, które stanowią ok. 20 proc. całego południowokoreańskiego eksportu, spadała o 28,8 proc. w ujęciu rocznym.

Ekonomiści zwracają uwagę, że jeśli nawet dojdzie do poprawy w branży półprzewodnikowej, to hamująca gospodarka Chin, nadal będzie osłabiała południowokoreański eksport. Ostatnie dane pokazały, że eksport do Chin był w okresie pierwszych 20 dni października o 20 proc. niższy niż rok wcześniej. Eksport do USA spadł o 17,4 proc., a do Unii Europejskiej aż o 36,6 proc. Chiny są jednak największym partnerem Korei Północnej, trafia tam ok. 25 proc. jej eksportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu