Korekta na giełdzie w Hongkongu

opublikowano: 03-10-2014, 08:15

Główny indeks giełdy w Hongkongu spadł 10 proc. poniżej ostatniego szczytu, co oznacza techniczną korektę rynku. Powodem spadków kursów akcji jest największy protest polityczny od lat 60. ubiegłego wieku.

Po dwóch dniach przerwy giełda w Hongkongu znów działa. Indeks Hang Seng spadał w piątek i jego strata od szczytu z 3 września przekroczyła 10 proc. Tylko w tym tygodniu wartość wskaźnika spada o prawie 4 proc.

Przecena na giełdzie w Hongkongu to skutek trwających już od tygodnia protestów prodemokratycznych. Ich uczestnicy sprzeciwiają się decyzji władz Chin. Postanowiły one, że kandydaci w wyborach na stanowisko zarządzającego administracją Hongkongu będą wybierani przez komitet. Protestujący uważają, że to próba umieszczenia przez Pekin swojego człowieka na szczycie władzy w Hongkongu i żądają otwartych wyborów.

- Nie widzę żadnego wyjścia – powiedział  Francis Lun, prezes Geo Securities Ltd. - Skutki dla branży detalicznej i turytycznej będą dewastujące, protesty szkodzą gospodarce. Fundusze przeniosą się ze spółek powiązanych z Hongkongiem na te z Chin kontynentalnych – dodał.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane