Korekta ograniczyła się do dużych spółek

Po serii pięciu zwyżek z rzędu indeks WIG20 wszedł w piątek w zasłużoną korektę.

Indeks blue chipów zakończył sesję 1,0 proc. spadkiem, mWIG40 stracił 0,9 proc.. Jednak już zdominowany przez mniejsze spółki sWIG80 obniżył wartość zaledwie o 0,1 proc. W kontynuacji zwyżek nie pomogło wyjście w ciągu sesji na plus frankfurckiego DAXa, który zakończył handel w odległości mniej niż 0,2 proc. od historycznego rekordu. Tymczasem zdaniem Aviva OFE, przynajmniej w pierwszych latach działania, reforma systemu emerytalnego nie wywoła znaczącej podaży akcji ze strony funduszy.

Drugi dzień z trzymiesięcznego maksimum opadały notowania Bogdanki (-0,8 proc.). Do "trzymaj" z "kupuj" rekomendację dla spółki obniżyło Erste. Wycena poszła w dół ze 155 zł do zaledwie 116 zł. Czwartą sesję z rzędu trzymiesięczne maksimum poprawiał kurs PGE (+0,9 proc.). Kupujących nie zniechęciło obniżenie przez bank Espirito Santo ceny docelowej do 15,7 zł. Zalecenie inwestycyjne brzmi: "neutralnie". Na zachowanie indeksu WIG20 negatywny wpływ miały spadki w branży bankowej (-1,2 proc.), której wskaźnik WIG Banki zyskał na pierwszych czterech sesjach tygodnia 7 proc. W czwórce największych spadkowiczów w WIG20 aż trzy spółki to banki. BRE tracił 4,1 proc., BZ WBK taniał o 2,6 proc., a notowania Banku Handlowego obniżyły się o 2,5 proc.

W pobliżu historycznych szczytów sprzed ponad miesiąca ustabilizowały się notowania Cyfrowego Polsatu (-0,5 proc.). Kupujących nie zniechęciło obniżenie przez bank Raiffeisen rekomendacji z "kupuj" do "trzymaj". W górę, do 22,6 zł, została podwyższona cena docelowa dla papierów spółki. 3,7 proc. straciły jednak akcje TVN. Z „akumuluj” do „trzymaj” zalecenie inwestycyjne obniżył DI BRE. Historyczny rekord poprawiły notowania Forte (+1,8 proc.), notowania Armatury znalazły się najwyżej od dwóch lat, a tuż pod szczytem stabilizowały się kursy Amiki (+0,2 proc.) oraz AC Autogaz (-0,4 proc.). Analitycy DI BRE Banku wskazali wszystkie cztery spółki jako kandydatów do przejęcia.

W pobliżu rekordu utrzymują się notowania CCC (-1,0 proc.). Raiffeisen podniósł wyceną z 78 zł do 98 zł. Podtrzymał jednak rekomendację "redukuj". Najwyżej od ponad roku znalazły się notowania Atremu (+13,0 proc.). Do 8,2 zł cenę docelową dla akcji spółki podniósł DM BZ WBK, podtrzymując rekomendację „kupuj”. To oznacza jeszcze 36 proc. potencjał zwyżek. Najwyżej od dwóch i pół roku znalazły się notowania ATM Grupy (+11,7 proc.). 5 proc. próg w akcjonariacie przekroczyły fundusze Altus TFI. Po wczorajszym rekordzie stabilizowały się notowania Eko Exportu (-0,6 proc.). 5 proc. próg w akcjonariacie przekroczył Aegon OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Korekta ograniczyła się do dużych spółek