Korekta po udanym minionym tygodniu

Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ
opublikowano: 14-05-2018, 17:27
aktualizacja: 14-05-2018, 17:28

Dzisiejsza sesja przyniosła lekką korektę w segmencie blue chipów, co po bardzo udanym minionym tygodniu specjalnie dziwić nie powinno.

Obroty nie były duże, choć na szerokim rynku wciąż wzmożoną uwagę przyciągali producenci gier komputerowych. Zresztą małe i średnie spółki poradziły sobie dzisiaj lepiej od największych.

Pod względem informacyjnym dzisiejsza sesja nie należała do szczególnie bogatych. Na świecie liczyły się głównie dwie informacje. Pierwsza i zdecydowanie ważniejsza tyczyła się relacji pomiędzy USA i Chinami, która jakoby miała się poprawić przed zaplanowaną na ten tydzień kolejną rundą negocjacji handlowych. Wpływ na to miała weekendowa wypowiedź Donalda Trumpa, który wspomniał o potrzebie wsparcia dotkniętej amerykańskimi sankcjami chińskiej spółki ZTE. O poranku zostało to pozytywnie odebrane na parkietach chińskich, a później na Wall Street.

W Europie jednak aż tak istotnego znaczenia nie miało. Dla Starego Kontynentu teoretycznie ważna mogła być druga informacja dnia, mówiąca o zawarciu sojuszu Ligii Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd w sprawie utworzenia rządu we Włoszech. W świetle krążących od kilku dni spekulacji nie było to jednak większym zaskoczeniem. Ponadto nie poznaliśmy żadnych nazwisk członków nowego gabinetu, a więc sama informacja o porozumienia nie miała dla inwestorów większego znaczenia. Zdecydowanie ważniejsza była lokalna wiadomość odnośnie spekulacji jakoby PGE miało się wycofać z roli lidera w projekcie atomowym. Odniósł się do nich minister energii, który powiedział, że chciałby, aby spółka pozostała w projekcie jądrowym i że nie ma decyzji, by miała się ona wycofać z wiodącej roli w tym przedsięwzięciu.

Negatywnie wpłynęło to na notowania akcji PGE oraz całej branży energetycznej, która wyróżniała się dzisiaj negatywnie. Najsłabiej spośród blue chipów radził sobie jednak dzisiaj CD Projekt, a jego mniejsi konkurencji na rynku szerokim wciąż przyciągali dużą uwagę i radzili sobie ze zmiennym szczęściem. Niedawny wydawca Frostpunka wciąż jednak przyciągał duży kapitał i jego akcje zyskały kolejne 17% przy czwartych największych na rynku obrotach. Sam rynek szeroki radził sobie dzisiaj całkiem nieźle, a na wyróżnienie ze wzrostem o 0,6% zasłużyły spółki średnie. Blue chipy na wartości straciły niewiele, gdyż niecałe 0,4% i utrzymały się w pobliżu maksimów z kwietnia, czyli najbliższego oporu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, CFA DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy