Korekta to już fakt

Maciej Zbiejcik
07-08-2009, 06:32

Korekta to ostatnio najpopularniejsze słowo na rynku. Wczoraj do głosu doszły byki, ale raczej na chwilę.

Drugi wakacyjny miesiąc na naszym rynku nie rozpoczął się najlepiej. W poniedziałek WIG20 niemal otarł się o poziom 2200 pkt, ale później było już gorzej. Najpierw spadł poniżej 2100 pkt, a potem nawet poniżej 2050 pkt. Wczoraj wrócił na chwilę w okolice 2100 pkt, ale od początku sierpnia i tak stracił ponad 2 proc.

— Mamy sierpniową korektę. Po silnych wzrostach odpoczynek jest wskazany. Sądzę, że WIG20 może spaść do 1900- -2000 pkt. Jednak w dłuższej perspektywie to nie koniec wzrostów — mówi Piotr Kuczyński, główny analityk Xeliona.

Zdaniem Marka Rogalskiego, analityka DM BOŚ, korekta potrwa 2 tygodnie, a indeks blue chipów może spaść w okolice 1950 pkt. On także uważa, że trend wzrostowy obowiązuje.

— Ci, którzy liczą na powrót bessy, mogą znów się przeliczyć. 2500-2600 pkt dla WIG20 na koniec to realny scenariusz — dodaje Marek Rogalski.

Na razie jednak inwestorów martwi nie tylko przepowiadana korekta, ale także to, że nasza giełda na ostatnich sesjach zachowywała się raczej gorzej, niż czołowe zagraniczne parkiety.

— To trochę niepokoi. Wygląda na to, że nasz rynek porusza się pod dyktando kontraktów terminowych — twierdzi Piotr Kuczyński.

Inwestorów może niepokoić zmniejszająca się liczba otwartych pozycji (LOP) na kontraktach na WIG20 oraz koncentracja pozycji.

Dla WIG20, z technicznego punktu widzenia, bardzo ważne wydaje się wsparcie przy 2012 pkt.

— To najbliższe ważne wsparcie. Spadek poniżej będzie oznaczał przełamanie sekwencji coraz wyższych lokalnych minimów i rzeczywiście będzie otwierał drogę do głębszej korekty — ostrzega Tomasz Jerzyk, analityk DM BZ WBK. Najbliższy opór to 2155 pkt (więcej obok).

Więcej na ten temat w piątkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Korekta to już fakt