Korekta uszczupla aktywa funduszy, ale nie wszystkich

Anna Borys
12-09-2007, 00:00

W sierpniu według Analiz Online wartość aktywów towarzystw inwestycyjnych spadła ze 141,14 mld zł do 137,57 mld zł. Sprawiły to dwa czynniki — wynik na zarządzaniu i wpłaty lub umorzenia klientów. Warto zauważyć, że nie wszystkie TFI traciły tyle samo, niektóre zyskiwały. Najchętniej klienci wpłacali oszczędności do PKO TFI. Saldo wpłat i umorzeń dla niego wyniosło 634 mln zł i było najwyższe wśród wszystkich towarzystw. W konsekwencji aktywa pod zarządzaniem wzrosły o 280,3 mld zł. Był to także największy wartościowy wzrost na rynku. Na drugim miejscu pod względem wzrostu aktywów znalazł się Noble Fund TFI. Są one o 106,3 mln zł wyższe niż w końcu lipca. Wpłaty netto, czyli wpłaty pomniejszone o umorzenia, wyniosły w tym okresie 114 mln zł. Jeszcze dwa TFI zanotowały wzrost aktywów w sierpniu. Chodzi o TFI Skok i DWS Polska TFI.

Z większości towarzystw jednak aktywa wyciekały. Niekwestionowanym liderem spadków okazał się Pioneer TFI. Z jego portfela wyparowało blisko miliard złotych. Warto zauważyć, że saldo wpłat i umorzeń wyniosło zaledwie 68 mln zł. Wygląda na to, że przeważyły bardzo kiepskie wyniki na zarządzaniu. Na drugim miejscu co do wielkości utraty aktywów uplasował się ING TFI ze stratą 675 mln zł. Towarzystwo zanotowało 352 mln zł ujemnego salda wpłat i umorzeń. Największe straty procentowe aktywów zanotował Superfund TFI. Jego portfel uszczuplił się o 64,5 proc., teraz ma wartość 84,7 mln zł. Zatem korekta wyłoniła liderów rynku. Nie powiedziane jednak, że uda im się długo utrzymać na prowadzeniu.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Korekta uszczupla aktywa funduszy, ale nie wszystkich