Korpała: Inwestycje private equity w Polsce mogą się potroić do 2010 r.

07-12-2004, 16:11

Wartość inwestycji private equity i venture capital w Polsce do 2010 r. może się potroić i osiągnąć 2,5 mld zł. Dynamicznemu rozwojowi tego rynku będzie sprzyjać oczekiwany szybki wzrost gospodarczy w Polsce - uważa dyrektor zarządzający funduszu DBG Eastern Europe Polska Jacek Korpała.

"Osiągnięcie wartości inwestycji na poziomie 2,5 mld zł do 2010 roku jest bardzo realne. Rynek ten będzie się rozwijał szybciej niż będzie rósł dochód narodowy, bo poziom inwestycji w jest na nim niski" - powiedział we wtorek PAP Korpała.

Inwestycje venture capital i private equity (PE/VC) na polskim rynku w ubiegłym roku przekroczyły 180 mln euro, wobec 137 mln euro w 2002.

Według Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, zrzeszającego fundusze private equity i venture capital, potrojenie wartości tych inwestycji w Polsce spowodowałoby, że Polska osiągnęłaby poziom średniej Unii Europejskiej jeśli chodzi o poziom takich inwestycji w stosunku do PKB.

Korpała ocenia, że w tym roku wartość inwestycji PE/VC sięgnie 200 mln euro. Według niego, rozwojowi tego rynku w Polsce będzie sprzyjał przede wszystkim spodziewany szybki wzrost gospodarczy. "Jest szansa, że będzie on wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej" - powiedział Korpała.

Dodatkowo aktywności inwestorów private equity i venture capital w Polsce, zdaniem Korpały, będzie sprzyjał niższy niż na rynkach rozwiniętych poziom konkurencji w tym segmencie rynku, szczególnie przy inwestycjach mniejszych, o wartości do 20 mln euro.

Korpała uważa, że rynek PE/VC powinien odnotować dynamiczny wzrost również dlatego, że fundusze na tym rynku inwestują w bardziej zróżnicowany wachlarz branż niż ma to miejsce na GPW.

Według wyliczeń zarządzających funduszami private equity i venture capital, w Polsce w październiku tego roku cztery najbardziej płynne spółki na GPW skupiały 58 proc. handlu na warszawskiej giełdzie. Wśród spółek o największych obrotach na giełdach w Polsce, Czechach i na Węgrzech 35 proc. stanowiły spółki z sektora usług finansowych, 26 proc. z sektora telekomunikacji i mediów, a 22 proc. z sektora energetycznego.

"Fundusze private equity umożliwiają łatwiejsze pozyskanie kapitału firmom, z mniej obecnych na giełdzie branż" - powiedział Korpała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Korpała: Inwestycje private equity w Polsce mogą się potroić do 2010 r.