Kościan uruchomi fundusz poręczeń kredytowych

Marek Loos
12-04-2001, 00:00

Kościan uruchomi fundusz poręczeń kredytowych

Od początku przyszłego roku w Kościanie ma rozpocząć działalność Lokalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Wspierania Małej i Średniej Przedsiębiorczości. W celu jego utworzenia władze miejskie Kościana powołały specjalną komisję, do której zaprosili przedstawicieli lokalnych środowisk gospodarczych.

Komisja Lokalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych Wspierania Małej i Średniej Przedsiębiorczości Rady Miejskiej Kościana została powołana podczas ostatniej sesji rady miejskiej, która odbyła się 5 kwietnia. Celem komisji jest przygotowanie pakietu informacji na temat możliwości wspierania przez władze lokalne małej i średniej przedsiębiorczości.

— Chcemy, aby fundusz był jedną z form wspierania przez kościańskie władze samorządowe lokalnej drobnej przedsiębiorczości — mówi Mirosław Woźniak, burmistrz Kościana.

Podkreśla, że w gminie funkcjonują już ulgi podatkowe dla firm tworzących nowe miejsca pracy.

— Z każdym nowo utworzonym miejscem pracy w gminie pracodawca może uzyskać 1 tys. zł ulgi w podatku od nieruchomości na rok — twierdzi Mirosław Woźniak.

Dzięki temu od stycznia do kwietnia w 2001 r. zatrudnienie znalazło w gminie około 80 osób.

Powołana przez RM Kościana komisja ma zbadać sytuację na rynku pracy w mieście i gminie oraz w gminach ościennych. Następnie komisja oszacuje, ile pieniędzy władze Kościana będą musiały przeznaczyć na uruchomienie funduszu.

— Dzisiaj nie wiemy jeszcze, w jakim stopniu utworzenie funduszu obciąży budżet samorządowy. Ostateczny raport naszej komisji zostanie opracowany we wrześniu 2001 r. — wyjaśnia Mirosław Woźniak.

Komisja ma równie za zadanie zebrać doświadczenia samorządów, które wcześniej utworzyły fundusze poręczeń kredytowych.

Zdaniem Mirosława Woźniaka, fundusz powinien działać nie tylko na terenie gminy Kościan. W związku z tym władze miejskie wystosowały specjalne zaproszenia do starosty powiatu kościańskiego i samorządów wszystkich gmin powiatu w celu przystąpienia do funduszu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kościan uruchomi fundusz poręczeń kredytowych