Czytasz dzięki

Kościński: będę testowany w poniedziałek wieczorem

  • PAP
opublikowano: 05-10-2020, 20:31
aktualizacja: 05-10-2020, 20:47

W poniedziałek wieczorem minister finansów Tadeusz Kościński będzie testowany na obecność koronawirusa - wynika z informacji przekazanej przez Kościńskiego w Polsat News. Zdaniem szefa MF obecnie trudno sobie wyobrazić ponowne zamknięcie gospodarki.

Tadeusz Kościński
Zobacz więcej

Tadeusz Kościński fot. Marek Wiśniewski

Minister nie pojawił się w studiu, jego wystąpienie było transmitowane z resortu finansów. Minister pytany był, czy jest na kwarantannie, czy nie przyjechał do telewizji ze względów bezpieczeństwa.

"Na razie jeszcze nie wiemy, dopiero będę testowany dzisiaj wieczorem, więc będę wiedział dopiero późnym wieczorem, albo jutro" - wyjaśnił.

Pytany był też, czy miał kontakt z przyszłym ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem, u którego wykryto koronawirusa.

"Wszyscy ministrowie, byliśmy w tym samym pomieszczeniu w ostatnim tygodniu, jak była przedstawiana nowa rada ministrów. Więc z tego powodu decyzje (...), żebyśmy byli przebadani" - wyjaśnił. Dodał, że przekazano informację od Głównego Inspektora Sanitarnego, że tylko ci, którzy od 2-go do 5-go października mieli kontakt z ministrem Czarnkiem są na kwarantannie.

"Dopiero teraz wieczorem przyszły instrukcje, co do reszty (...)" - zaznaczył.

Pytany był, dlaczego pozostałe osoby też będą miały testy. "Rozumiem, że wszyscy byliśmy tam w tym jednym pokoju, więc ważne, abyśmy wszyscy byli zbadani" - powiedział.

Według Kościńskiego decyzja, żeby zaprzysiężenie odbyło się we wtorek w reżimie sanitarnym jest dobrą decyzją. "Jak już się podjęło decyzję, że jest restrukturyzacja rządu, to trzeba to teraz wykonać" - ocenił.

Dodał, że spodziewa się, iż wszyscy ministrowie, którzy we wtorek będą na ceremonii, zostaną w poniedziałek przebadani, aby wykluczyć możliwość uczestniczenia w niej osoby chorej.

Pytany był również, czy obecnie, kiedy dziennie mamy ponad 2 tysiące przypadków zakażeń koronawirusem, wyobraża sobie zamknięcie gospodarki.

"Jesteśmy bardzo, bardzo daleko od tego. Bardzo trudno to sobie wyobrazić (...)" - powiedział. "Lokalne zaostrzenie reżimu może być, jak najbardziej" - zastrzegł. Jego zdaniem lockdown byłby zabójczy dla gospodarki, ale trzeba też patrzeć na to z punktu widzenia społeczeństwa, które ciężko byłoby do tego przekonać.

Minister mówił też o prognozach makroekonomicznych dla polskiej gospodarki. "Na razie polska gospodarka bardzo dobrze działa na tle wszystkich innych krajów UE. W tym roku my - jako rząd - prognozujemy, że recesja będzie 4,6 proc., ale to jest najpłytsza recesja w całej UE. Średnia jest ponad 8 proc., prawie 9 proc. To, co my prognozujemy, to jest bardzo konserwatywne, bo rynek prognozuje, że to będzie ok. 3-3,5 proc." - powiedział Kościński.

Zapewnił, że budżet państwa jest bardzo płynny. Przypomniał, że na koniec września br. na rachunkach resortu finansów było ponad 120 mld zł wolnych środków, wpływy z niektórych podatków są wyższe niż rok temu, sfinansowano też 98 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych.

"Absolutnie nie martwię się o finanse publiczne" - podkreślił szef MF.

Pytany o możliwość obniżenia VAT z 23 proc. do 22 proc. powiedział, że na razie nie jest to możliwe, bowiem gospodarka tego by nie wytrzymała. Zauważył przy tym, że wprowadzona zmiana w matrycy VAT spowoduje, iż ok. 500 mln zł zostanie w kieszeniach konsumentów.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Tematy