Kościół nie dostał gruntów w Ustce

Zbigniew Marecki
opublikowano: 12-11-2001, 00:00

Nowy wojewoda pomorski zablokował przekazanie Kościołowi katolickiemu ziemi w gminie Ustka. Tymczasem kuria metropolitarna w Gdańsku szuka kupca na grunty w Słupsku warte około 22 mln zł.

Jan Kurylczyk, nowy wojewoda pomorski, zdecydował, że nie przekaże Kościołowi katolickiemu ziemi w gminie Ustka. Chodzi o 35 ha gruntów w Machowinku, które miały być oddane parafii w Wielu w powiecie kościerskim, jako rekompensata za utracone przez Kościół dobra w czasach PRL. Taką decyzję zamierzała podjąć Komisja Majątkowa w Warszawie, ale wojewoda Kurylczyk wstrzymał całą procedurę, gdyż sprzeciw wniosła gmina wiejska Ustka. Jej wójt Tomasz Wszółkowski argumentuje, że ziemia ta jest niezbędna samorządowi, bo mieszczą się pod nią pokłady wód, które stanowią jej rezerwę wodną.

Wojewoda uznał, że ten argument jest bardzo ważny. Jednocześnie zapowiedział, że grunt Skarbu Państwa nie będzie przekazywany parafiom katolickim bez konsultacji z samorządami terytorialnymi.

Ta deklaracja może być konsekwencją niezadowolenia lewicy z regionu słupskiego z działalności poprzedniego wojewody Tomasza Sowińskiego. Lewica przekonywała go, aby nie przekazywał dwóm parafiom z okolic Gdańska ponad 100 hektarów gruntu w Słupsku. Również prezydent miasta ostro protestował przeciw tej decyzji, ale nic nie wskórał, choć twierdził, że naruszono tereny stanowiące zapas gruntów budowlanych.

Nowy wojewoda pomorski, który wywodzi się ze Słupska, okazał się bardziej wrażliwy na protesty samorządowców. Być może stało się tak, gdyż wiadomo, że gdańskie parafie zrzekły się ziemi w Słupsku na rzecz kurii metropolitarnej w Gdańsku, która — jak wiadomo nieoficjalnie — szuka kupca na te grunty. Wstępnie ich wartość szacuje się na 22 miliony zł.

Do tej pory w województwie pomorskim Kościół katolicki odzyskał łącznie prawie 5 tys. ha ziemi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Marecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kościół nie dostał gruntów w Ustce