Kossowski: Dla PGNiG najlepszy byłby inwestor krajowy

24-09-2004, 10:48

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) powinno utrzymać status firmy narodowej, dlatego najlepszym inwestorem dla spółki byłby inwestor krajowy - poinformował w piątek na antenie radia PIN prezes spółki Marek Kossowski.

"Można by znaleźć na rynku polskim co najmniej kilku takich inwestorów, którzy wiążąc się z PGNiG zwiększyliby swoją wartość i wartość spółki" - dodał.

Prezes poinformował, że z ostatnich rozmów na temat prywatyzacji w resorcie skarbu wynika, że PGNiG wchodziłoby na giełdę samodzielnie. Najpierw nastąpiłaby emisja związana z podwyższeniem kapitału, a następnie (nie równolegle) minister skarbu sprzedałby pewien pakiet akcji.

Według planów resortu, spółka powinna zostać sprywatyzowana w pierwszym półroczu przyszłego roku. Zdaniem Kossowskiego, to optymalny moment na wprowadzenie firmy na giełdę.

"Mamy teraz bardzo dobre wyniki. Za 8 miesięcy odnotowaliśmy zysk netto na poziomie ponad 590 mln zł. Na koniec roku planowaliśmy zysk netto przekraczający 400 mln zł, ale wszystko wskazuje na to, że powinniśmy ten plan istotnie poprawić" - powiedział prezes.

Na początku września prezes mówił, że wypracowane dotychczas zyski nie muszą utrzymać się na obecnym poziomie do końca roku, ponieważ występują istotne dla wyniku ryzyka kursowe; poza tym możliwa jest podwyżka cen importowanego gazu w czwartym kwartale o kilkanaście procent.

"Jeśli nie udałoby się sprywatyzować spółki do połowy przyszłego roku, mogłoby to okazać się niekorzystne dla firmy. Jest możliwe, że potem mogłoby być gorzej, że możemy mieć gorsze wyniki ze względu na wzrost cen gazu (...) czy ryzyko kursowe" - powiedział Kossowski.

Prezes poinformował, że pieniądze z emisji akcji zostałyby przeznaczone na rozbudowę pojemności podziemnych magazynów gazu, na budowę połączeń systemów gazowych między Polską a zagranicą, na projekty dywersyfikacji dostaw i na dalszą restrukturyzację finansową spółki.

W czwartek PGNiG ogłosiło, że chce razem z niemiecką firmą gazową VNG wybudować nowy gazociąg Polska-Niemcy. Spółka planuje, że jego eksploatacja rozpocznie się w IV kwartale 2006 roku. Obie firmy zawarły porozumienie w sprawie utworzenia spółki handlowej oraz spółki przesyłowej.

Kossowski powiedział w czwartek, że połączenie polskich i niemieckich systemów gazowych kosztowałoby "nie mniej jak kilkadziesiąt milionów dolarów". Dodał jednak, że dokładne oszacowanie wartości inwestycji będzie możliwe dopiero po wytyczeniu trasy gazociągu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kossowski: Dla PGNiG najlepszy byłby inwestor krajowy