Kostin: Rosji grozi „zaaranżowana” niewypłacalność

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-04-2022, 11:17

Andriej Kostin, szef banku VTB, drugiego pod względem wielkości pożyczkodawcy w Rosji twierdzi, że kraj stoi w obliczu „zaaranżowanej” niewypłacalności, i to Zachód ponosi całkowitą winę uniemożliwiając Moskwie skuteczną realizacje zobowiązań, informuje Reuters.

Andriej Kostin
Andriej Kostin
fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

W telewizyjnym wywiadzie Kostin podkreślił, że niewywiązywanie się ze spłaty długu nie powinno być traktowane jako „techniczna upadłość”, ale jako wyreżyserowane działanie zachodnich mocarstw. Bankier podkreślił, że polityka i zagraniczne sankcje bardzo mocno utrudniają wykorzystanie różnych rozwiązań związanych z negocjacjami czy arbitrażem.

Pogląd ten podziela część prawników. Zagraniczni wierzyciele zazwyczaj próbowaliby wspólnie negocjować, iść do sądu lub w niektórych przypadkach szukać arbitrażu w przypadku niewykonania zobowiązania, ale zachodnie sankcje po inwazji Moskwy na Ukrainę i specyfika rosyjskich obligacji państwowych utrudniają w tej chwili te opcje.

Szacuje się, że około 40 mld USD rosyjskiego długu wyemitowanego w dolarach i euro nie zostało uregulowane w terminie, przy czym mniej więcej połowa tej kwoty jest w posiadaniu zagranicznych inwestorów.

Nałożone na Moskwę sankcje za inwazję na Ukrainę odcięły reżim Putina od około 300 mld USD w złocie i walutach obcych, które to rezerwy były przechowywane za granicą. Łączne rezerwy Rosji w dyspozycji Banku Rosji szacowane były przed militarną agresją na ponad 600 mld USD.

Agencje ratingowe obniżyły już oceny wiarygodności kredytowej Rosji ostrzegając przed ogromnym ryzykiem bankructwa kraju, jeśli nie będzie on spłacał długu w dolarach czy walutach na jakie opiewała emisja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane