Kostrzyńsko-Słubicka SSE ma 57 inwestorów

Krzysztof Kluska
opublikowano: 30-01-2001, 00:00

Kostrzyńsko-Słubicka SSE ma 57 inwestorów

Zarząd KSSSE liczy na szybkie wydanie aktów wykonawczych do ustawy o pomocy publicznej. W grudniu strefa wydała 30 zezwoleń i ma już kolejnych chętnych. W sumie na jej terenie będzie działać pięćdziesiąt siedem podmiotów.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna do tej pory pozyskała aż 57 inwestorów. Tylko w grudniu 2000 r. zarząd SSE wydał 30 zezwoleń. Ostatnio pozyskane spółki zadeklarowały realizację przedsięwzięć za ponad 160 mln zł, a wszystkie inwestycje, które zlokalizowano w strefie, pochłoną ponad 573 mln zł.

Według przedstawicieli KSSSE, jednym z największych inwestorów, który ostatnio otrzymał zezwolenia, jest szwajcarskie ramię niemieckiego koncernu meblowego Steinhoff. Za blisko 20 mln zł firma zamierza uruchomić fabrykę mebli. Zdaniem Jerzego Korolewicza, prezesa KSSSE, akty wykonawcze do ustawy o pomocy publicznej mogą pojawić się już w końcu lutego. Według niego, mimo niekorzystnych zmian w przepisach, inwestorzy nadal interesują się strefami ekonomicznymi.

— Mieliśmy już sporo zapytań dotyczących możliwości ulokowania nowych spółek w naszej SSE. Niestety, są to czysto teoretyczne rozmowy — informuje Jerzy Korolewicz.

Inwestorzy wiedzą o nowych zasadach inwestycji jeszcze mniej niż zarządy stref.

— Firmy zgłaszające się do nas zazwyczaj wiedzą tylko o zmniejszeniu ulg. Niewiele z nich wie o podatku od nieruchomości i minimalnych nakładach inwestycyjnych — dodaje prezes Korolewicz.

Zarząd KSSSE negocjuje obecnie z władzami gmin możliwość zwolnienia terenu strefy z obowiązku płacenia podatku od nieruchomości.

— Dobrą wiadomością jest też przygotowanie nowego projektu rozporządzenia, w którym strefa dostanie większą niż 20 proc. ulgę. Powinno nam to ułatwić pozyskiwanie nowych partnerów — mówi Jerzy Korolewicz.

Optymizmu prezesa KSSSE nie podzielają przedstawiciele innych regionów, którzy twierdzą, że ten rok jest dla stref stracony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kluska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kostrzyńsko-Słubicka SSE ma 57 inwestorów