Kosy są warte nawet 1,8 mln zł

Kajetan Sroka
opublikowano: 10-01-2003, 00:00

Centrozap i Biuro Projektów i Dostaw Urządzeń Hutniczych chcą sprzedać wszystkie swoje udziały w Starobielskiej Fabryce Kos z Wilamowic. Cena za jedyną w Polsce fabrykę produkującą kosy została ustalona na 1,8 mln zł.

Katowicki Centrozap oraz Biuro Projektów i Dostaw Urządzeń Hutniczych HpH zamierzają sprzedać swoje udziały w Starobielskiej Fabryce Kos z Wilamowic. Zostało już ogłoszone zaproszenie do składania przez zainteresowanych inwestorów ofert wstępnych.

— Nie mamy sprecyzowanych oczekiwań wobec ewentualnego inwestora. Liczymy jednak, że uda się sprzedać przedsiębiorstwo w całości, a nie jedynie część udziałów — mówi Józef Nawara, prezes Starobielskiej Fabryki Kos.

Proponowana cena za nabycie całego przedsiębiorstwa została ustalona na 1,8 mln zł.

— Jesteśmy jedynym w kraju producentem kos. Rocznie sprzedajemy 17-18 tys. sierpów i ponad 120 tys. kos. Nasza produkcja trafia głównie na rynek krajowy. Około 5 proc. wyrobów sprzedajemy za granicą, m.in. w Algierii, Czechach, na Węgrzech i Litwie. Szacujemy, że w 2003 r. uda nam się sprzedać 130 tys. kos. Nasze możliwości produkcyjne nie są jednak w pełni wykorzystywane, jesteśmy w stanie zwiększyć roczną produkcję do około 200 tys. sztuk — wylicza Józef Nawara.

Starobielska Fabryka Kos powstała w 1938 r. w Bielsku. W latach 50. została przeniesiona do Wapienicy, natomiast w 1972 r. przeszła pod zarząd Fabryki Samochodów Małolitrażowych. W 1993 r. firma została przeniesiona do Wilamowic. Obecnie SFK zajmuje się m.in. produkcją kos, sierpów, maczet. Kapitał zakładowy wynosi 850 tys. zł. W ciągu ostatnich 10 lat fabryka wyprodukowała i sprzedała ponad 1,3 mln kos, 140 tys. sierpów i około 20 tys. maczet. Obecnie spółka zatrudnia 35 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kajetan Sroka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kosy są warte nawet 1,8 mln zł