Koszalin ma trudny budżet na 2002 r.

Bogdan Tychowski
opublikowano: 17-12-2001, 00:00

Zarząd Koszalina założył w przyszłorocznym projekcie budżetu, że dochody wyniosą 204,5 mln zł, a wydatki 205,6 mln zł. W jego realizacji ma pomóc zamrożenie płac w urzędzie miejskim i jednostkach organizacyjnych Ratusza.

Głównym powodem obniżenia dochodów Koszalina są malejące transfery z budżetu państwa.

W porównaniu z 2001 r. udziały miasta w podatkach spadną do 99,5 proc., natomiast subwencje osiągną wysokość 96,4 proc. kwot, którymi samorząd dysponował w tym roku. Obniżą się też dochody realizowane poprzez Urząd Skarbowy z tytułu karty podatkowej, podatku od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych. Podatki i opłaty lokalne mają natomiast wzrosnąć o 6,9 proc.

— Dochody realizowane z majątku miasta będą większe i osiągną poziom 102,1 proc. kwot z tego roku — podkreśla Robert Grabowski, rzecznik UM Koszalin.

Projekt budżetu zakłada, że wydatki miasta osiągną 205,6 mln zł. Zapotrzebowanie na środki finansowe ze strony organizacji społecznych, firm komunalnych oraz wydziałów szacuje się na 300 mln zł.

— Dzięki cięciom — szczególnie wydatków na administrację — udało się zbilansować budżet i tak zaplanować wydatki, by zapewnić normalne funkcjonowanie miasta — mówi Robert Grabowski.

Projekt budżetu zapowiada zamrożenie płac sfery budżetowej miasta. Nie będzie podwyżek w Urzędzie Miejskim oraz jednostkach organizacyjnych Ratusza. Dodatkowe oszczędności przyniosą cięcia w wydatkach rzeczowych UM, które zaplanowano na poziomie tego roku, bez uwzględnienia inflacji. W stosunku do 2001 r. wydatki bieżące Ratusza zostaną ograniczone do poziomu 99,3 proc.

Wydatki na szkoły będą utrzymane na poziomie z tego roku. Samorządowcy muszą jednak dołożyć 12,3 mln zł do otrzymanych subwencji. Zarząd miasta zaplanował wysoki wzrost wydatków na pomoc społeczną. Przy zmniejszeniu finansowania dodatków mieszkaniowych przez wojewodę, wydatki na zasiłki i pomoc społeczną wzrosną z 12,3 mln zł w tym roku do 14,9 mln zł w 2002. Zmniejszą się wydatki na zadania zlecone w pomocy społecznej z 5,9 mln zł do 5,7 mln zł.

W 2002 r. koszaliński samorząd będzie nadal finansował wydatki, które zgodnie z ustawami powinien pokrywać rząd. Do zadań powiatowych (utrzymanie kultury i szkół ponadpodstawowych) miasto dołoży około 10 mln zł. Do tej pory wojewoda zachodniopomorski nie zagwarantował zabezpieczenia w budżecie państwa 5,6 mln zł na zadania własne gminy i powiatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Koszalin ma trudny budżet na 2002 r.