Koszerne kontra halal na Manhattanie

opublikowano: 23-02-2015, 00:00

Uliczni sprzedawcy jedzenia dla muzułmanów i żydów w Nowym Jorku walczą między sobą o najlepsze miejsce przy Rockefeler Centre. Walka przybrała właśnie formę ostrych przepychanek.

Ulubionym miejscem ulicznych sprzedawców jedzenia dla muzułmanów i żydów w Nowym Jorku jest Rockefeller Center w centrum Manhattanu, a dokładnie skrzyżowanie 48. Ulicy z Szóstą Aleją. Dotychczas rządzili tu egipscy sprzedawcy kanapek z certyfikatem halal, ale w ostatnich dniach zaczął rozkładać się w tej okolicy również właściciel wózka z koszernymi hot dogami o nazwie Holy Rollers.

Nie spodobało się to muzułmańskiej konkurencji i zaczęła blokować Yisroelowi Mordowitzowi cały chodnik, by nie miał gdzie zaparkować kramu. Ten w odpowiedzi nie szczędził im epitetów oraz poskarżył się dziennikarzom lokalnej prasy.

Padły mocne słowa: sprzedawca koszerny miał nazwać muzułmańską konkurencję „terrorystami, którzy zbombardowali Twin Towers”, zaś ta odwdzięczyła się oskarżeniami o „zabijanie biznesu” i chciwość.

Jest o co walczyć, bo dzienny utarg sprzedawców w tej okolicy to około 2 tys. USD. Bezpośredniej konkurencji jednak dla siebie nie stanowią, bo ci, którzy ze względów religijnych mogą zjeść hot doga halal, nie mogą spożyć tego ze statusem „koszerny” — sposoby przygotowywania potraw według prawa muzułmańskiego i żydowskiego są inne.

Do konfliktu nie mieszają się władze miasta, bo interweniują jedynie w przypadkach, gdy dany wózek zakłóca porządek publiczny, np. zaparkował zbyt blisko wyjścia z metra.

Na razie ustąpił Yisroel Mordowitz i przeniósł swój wózek na sąsiednią, mniej popularną wśród turystów 35. ulicę. Już zapowiada jednak, że tak łatwo się nie podda, bo „chce przynieść pokój” i „przychodzi jako przyjaciel, nie wróg”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Polecane