Koszty decyzji politycznych obciążają firmy

Radzimir Prus-Grobelski
opublikowano: 08-11-2000, 00:00

Radzimir Prus-Grobelski: Koszty decyzji politycznych obciążają firmy

ROLA ZWIĄZKÓW: Ich funkcjonowanie powinno opierać się na zasadzie odpowiedzialności społecznej za zrzeszonych pracowników — uważa Radzimir Prus-Grobelski. fot. ARC

Funkcjonowanie firmy i jej sukces zależą nie tylko od kreatywności ludzi nią zarządzających. Starania i wysiłek pracodawcy nie zawsze mogą przełożyć się bezpośrednio na zadowolenie zatrudnionych w niej pracowników. Duży wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa mają czynniki zewnętrzne, a jednym z najistotniejszych jest obowiązujące prawo pracy. To ono dyktuje warunki gry.

POZYCJA pracodawcy w świetle obowiązujących przepisów jest bardzo słaba. Sztywno ustawione ramy kodeksu pracy niejednokrotnie zmuszają pracodawców do zachowań, które z punktu widzenia pracowników mogą wydawać się nieracjonalne. Podejmowanym często tematem jest rola i znaczenie związków zawodowych oraz ich wpływ na pracę przedsiębiorstw. Moim zdaniem — pozycja związków jest obecnie w Polsce zbyt silna. Ich funkcjonowanie powinno opierać się na zasadzie odpowiedzialności społecznej za zrzeszonych w nich pracowników, a metody działania muszą być jak najbardziej cywilizowane. Związki zawodowe nie powinny przyjmować postawy wyłącznie roszczeniowej — powinny być przede wszystkim skłonne do rzeczowej dyskusji i uważnej analizy argumentów pracodawców.

ROZBUDOWANE procedury przy rozwiązywaniu stosunków pracy również nie sprzyjają szybkiemu reagowaniu na błyskawicznie zmieniające się warunki rynku. Należy dążyć do uelastycznienia uregulowań dotyczących procesów rotacyjnych, występujących na rynku pracy. Za istotne uważam także zoptymalizowanie zarówno procedur zwalniania, jak i zatrudniania pracowników. Jeżeli dobrze kierowane firmy będą mogły opierać się na właściwych regulacjach prawnych, dotyczących kwestii zatrudnienia — będą potrafiły wykorzystać je do budowania swojej mocnej pozycji na rynku. Dlatego zmiany w kodeksie pracy powinny być takimi modyfikacjami, które usprawnią funkcjonowanie przedsiębiorstw oraz dadzą możliwość lepszego współdziałania pracodawcy i pracownika.

EWENTUALNE skrócenie czasu pracy z 42 do 40 godzin tygodniowo oznacza, że pracodawca będzie wynagradzał pracownika tak samo za mniejszą ilość wykonywanej pracy. Na pierwszy rzut oka pracownik zyska, a pracodawca straci. Jeżeli jednak przeanalizujemy ten problem dokładnie, to szybko okaże się, iż wzrośnie jednostkowy koszt wytwarzania produktu czy usługi, a także koszty funkcjonowania firmy. Nieuniknionym efektem będzie wzrost ceny produktu — i tu stajemy przed problemem, czy rynek nową cenę zaakceptuje? Jeśli firmom uda się zwiększyć wydajność, prawdopodobnie będą starały się szukać oszczędności poprzez redukcję zatrudnienia.

JEDNYM z najbardziej niekorzystnych skutków wzrostu kosztów wytwarzania może być obniżenie konkurencyjności firm polskich w stosunku do zagranicznych. Brak popytu na nasze produkty prowadzić może do pogorszenia się kondycji mniej stabilnych przedsiębiorstw, a nawet do ich bankructwa. Niewątpliwie zwiększy to liczbę osób bez pracy. Reasumując — to, co doraźnie polepszy los pracowników, w dłuższej perspektywie na pewno nie wyjdzie im na dobre.

KIERUJĄC FIRMĄ staram się podejmować jak najwięcej decyzji, których spodziewanym efektem będzie długofalowe, pozytywne działanie. Wierzę, że wszyscy przedsiębiorcy, którzy poważnie myślą o sukcesie swoich firm, działają podobnie. W tym samym czasie klasa polityczna pochopnie podejmuje pewne decyzje makroekonomiczne, a koszty tego wadliwego działania próbuje przerzucić na barki firm. Takie postępowanie jest bardzo krótkowzroczne. W efekcie firmy słabiej zakotwiczone na rynku padają przygniecione ciężarem wydatków, zaś reakcja łańcuchowa sprawia, iż nie rośnie liczba miejsc pracy, nie wzrastają dochody z podatków i spada tempo wzrostu gospodarczego.

Radzimir Prus-Grobelski jest prezesem firmy DGG, laureatem konkursu „Pracodawca Roku w Budownictwie”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radzimir Prus-Grobelski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koszty decyzji politycznych obciążają firmy