Koszty transakcji: U nas się opłaca inwestować w nieruchomości

AZA
08-12-2010, 14:45

Polska jest jednym z najtańszych na świecie państw pod względem opodatkowania przy sprzedaży nieruchomości.

Firma Taxand przeanalizowała dane z 23 państw. Okazało się, że Polska znajduje się na trzecim miejscu, po Rumunii i Cyprze, jeśli chodzi o wysokość podatków przy sprzedaży nieruchomości.

Wynoszą one u nas tylko 4,28 proc. wartości nieruchomości komercyjnych, a w innych sektorach od 2,7 do prawie 4 proc. Na te wartości składa się podatek dochodowy od zysku sprzedającego, podatek od nieruchomości i podatek od czynności cywilnoprawnych. Taxand nie liczył podatku VAT, ponieważ w inwestycjach komercyjnych podlega on w Polsce zwrotowi.

Dla porównania: w niektórych krajach VAT-u od inwestycji się nie zwraca i np. w Kanadzie podatki od wynajmu nieruchomości komercyjnych sięgają w sumie aż 53,85 proc. całkowitego dochodu ze sprzedaży. Stawki podatkowe w Kanadzie są o ponad 12 proc. wyższe niż w Stanach Zjednoczonych, które są na drugim miejscu pod względem wysokości opodatkowania nieruchomości. Na trzecim miejscu jest Norwegia.

Polska wypada także szczególnie atrakcyjnie przy wynajmie nieruchomości komercyjnych. Całkowity udział podatków w cenie takiego wynajmu stanowi u nas tylko 15,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Koszty transakcji: U nas się opłaca inwestować w nieruchomości