Czytasz dzięki

KOV zwiększa produkcję gazu

KZ
opublikowano: 06-10-2011, 00:00

Spółka Jana Kulczyka dowierciła się do złóż gazu, które pozwolą zwiększyć produkcję o 70 proc. Ropy wciąż nie ma.

KUB-Gas, ukraińska spółka zależna Kulczyk Oil Ventures, zakończyła testowanie kolejnego odwiertu na polu Olgowskoje, oznaczonego symbolem 0-12. Uzyskano tam przepływ gazu na poziomie blisko 230 tys. m sześc. dziennie. Będzie to najbardziej wydajny odwiert spośród tych, które wykonał KUB-Gas. Dzięki niemu firma skokowo — o blisko 70 proc. — powiększy potencjał produkcyjny, który do tej pory wynosił 340 tys. m sześc. Rozpoczęcie wydobycia z O-12 planowane jest do końca tego roku.

— Potencjał wzrostu rezerw i produkcji, zidentyfikowany przez KOV jeszcze przed transakcją zakupu KUB-Gasu w czerwcu 2010 r., staje się faktem — mówi Tim Elliott, prezes KOV. — Kolejna porcja bardzo pozytywnych informacji z pól na Ukrainie potwierdza, że to była dobra decyzja, aby kupić KUB-Gas z pieniędzy pozyskanych z emisji akcji. Po podłączeniu O-12 KOV może poinformować o zwiększeniu EBITDA do 1,2-1,5 mln USD miesięcznie. To w połączeniu z kredytem z EBOR (40 mln USD) daje podstawy dalszych odkryć węglowodorów. KOV praktycznie w każdym odwiercie realizowanym na Ukrainie napotyka na gaz — dodaje Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK.

Wieża wiertnicza z odwiertu O-12 zostanie teraz przeniesiona do pracy przy odwiercie oznaczonym symbolem O-18, a później w trzy kolejne miejsca. Wyniki poszukiwań powinny być znane na przełomie roku. — Nie możemy ujawnić naszych szacunków dotyczących potencjalnej dziennej produkcji z planów odwiertów — usłyszeliśmy w spółce. O ile pozytywne wieści regularnie napływają z Ukrainy, o tyle akcjonariusze na razie nie doczekali się konkretnych efektów poszukiwań ropy naftowej w Syrii i Brunei. W tym pierwszym kraju pod koniec lipca KOV rozpoczął prace nad pierwszym z dwóch planowanych na ten rok odwiertów.

Jego wyniki — zgodnie z zapowiedziami — powinny być znane w najbliższych dniach. Nie wiadomo natomiast, kiedy sfinalizowana zostanie umowa kupna 45 proc. udziałów w bloku OML w Nigerii. Przewidywano, że nastąpi to jeszcze we wrześniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane