Kowalczyk: pomoc publiczna dla kopalń w SRK uzgodniona z KE

PAP
opublikowano: 23-07-2015, 14:13

Kwestia pomocy publicznej dla kopalń, które zostały przekazane do SRK, została wyjaśniona z Komisją Europejską; trwają jeszcze rozmowy ws. modelu biznesowego i inwestorów dla Nowej KW - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.

Pełnomocnik rządu ds. górnictwa odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania o aktualną sytuację w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Kompanii Węglowej zadane przez posłów PiS Grzegorza Tobiszowskiego, Grzegorza Matusiaka, Piotra Naimskiego, Ewę Malik i Marię Nowak.

Nawiązując do pytania o proces notyfikacji pomocy publicznej dla kopalń, które w procesie restrukturyzacji m.in. Kompanii Węglowej trafiły do Spółki Restrukturyzacji Kopalń wiceminister przekazał, że 8 lipca br. w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli resortu z zastępcą dyrektora generalnego ds. pomocy publicznej w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji KE (Directorate-General for Competition) Gertem-Janem Koopmanem.

„Chcę zapewnić: nie ma problemu kwestii pomocy dla kopalń, które zostały przekazane do SRK. Te kwestie mamy wyjaśnione i tutaj są szczegółowe uzgodnienia już poczynione. DG Competition oczekuje od nas jeszcze dodatkowych informacji o modelu biznesowym i strukturze inwestorów do Nowej Kompanii Węglowej” - zaznaczył Kowalczyk. „Ale to jest jakby osobny proces” - dodał.

„W ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch te kwestie zostaną dostarczone. Nie chciałbym tu wyrokować kiedy, ale w bardzo krótkim terminie oczekujemy decyzji Komisji Europejskiej (ws. pomocy publicznej - PAP)” - podkreślił wiceminister skarbu.

Do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiły należące wcześniej do Kompanii Węglowej kopalnie: Makoszowy, Brzeszcze i Centrum (a także wydzielone z zakładów Katowickiego Holdingu Węglowego: tzw. ruch Mysłowice z kopalni Mysłowice-Wesoła i ruch Boże Dary z kopalni Murcki-Staszic).

W oparciu o pozostałe 11 kopalń KW oraz 4 tzw. zakłady okołogórnicze tej spółki powstać ma tzw. Nowa Kompania Węglowa. Wiceminister skarbu zapewnił w czwartek, że stanie się to do końca sierpnia br.

Kowalczyk wskazał, że związane z tym prace odbywają się dwutorowo: poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw, który powstał w ramach TFI BGK i będzie zarządzany przez PIR, a także poprzez rozmowy z inwestorami finansowymi i branżowymi – o bezpośrednim wejściu kapitałowym do Nowej KW.

Wiceminister przypomniał też, że podpisano już (w lutym br. - PAP) przedwstępną umowę na zbycie tzw. czterech kopalń rybnickich Węglokoksowi.

„Co się teraz dzieje, to jest tzw. vendor due diligence (badanie spółki na zlecenie sprzedającego – PAP). Są na ukończeniu audyty zewnętrzne modelu biznesowego – te kwestie powinny być zakończone w przeciągu tygodnia, maksymalnie dwóch tygodni” - zapowiedział Kowalczyk.

„Myślę, że do końca lipca powinniśmy otrzymać już wstępne oferty od inwestorów, a do końca sierpnia: nowa struktura, Nowa KW już w nowej strukturze kapitałowej – już po podwyższeniu kapitału, z 11 kopalniami” - zaznaczył.

Kowalczyk podał w czwartek m.in., że Kompania Węglowa miała w pierwszym półroczu 2015 r. 746,7 mln zł straty netto; przypomniał jednocześnie wcześniejszą informację zarządu KW, że spółka uzyskała wynik EBITDA (czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na poziomie 240,4 mln zł; wyższy od zaplanowanego o 21 mln zł.

„Jest to efekt intensywnych działań restrukturyzacyjnych w spółce” - podkreślił wiceminister.

Przytaczając wstępne dane finansowe KW za pierwsze półrocze Kowalczyk wskazał, że wydobycie węgla w spółce wyniosło w tym czasie 13,7 mln ton, a tylko w czerwcu 2,2 mln ton. Dane te uwzględniają skutki zmian organizacyjnych dokonanych w maju br. - zbycie kopalń Makoszowy, Brzeszcze i Centrum do SRK oraz Bobrek i Piekary do Węglokoksu-Kraj.

Mimo tych zmian wydobycie w czerwcu było o 100 tys. ton wyższe niż w maju – zaakcentował Kowalczyk.

W porównaniu do pierwszego półrocza 2014 r. w analogicznym okresie br. produkcja węgla spadła o 15,8 proc. „Tak wysoka dynamika spadku produkcji podyktowana jest sprzedażą w ub. roku kopalni Knurów-Szczygłowice na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej” - zastrzegł wiceminister.

Sprzedaż węgla przez I półrocze 2015 r. była wyższa o 8,2 proc. niż wydobycie w tym czasie i ukształtowała się na poziomie 14,8 mln ton (w tym ponad 12,3 mln ton na rynek krajowy).

Stan zwałów na koniec czerwca wyniósł 4,1 mln ton – czyli o 1,6 mln ton (28,4 proc.) mniej niż na koniec 2014 r. i o ponad 26 proc. mniej niż na koniec czerwca 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Kowalczyk: pomoc publiczna dla kopalń w SRK uzgodniona z KE