Kowalski więcej zarabia i więcej wydaje

JKW
opublikowano: 25-06-2008, 00:00

Po zimowym szale zakupów przyszło lekkie opamiętanie, ale Polacy nadal dużo wydają w sklepach. Członkowie RPP będą mieli dylemat.

Po zimowym szale zakupów przyszło lekkie opamiętanie, ale Polacy nadal dużo wydają w sklepach. Członkowie RPP będą mieli dylemat.

Dane płynące z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) potwierdzają, że jednym z ulubionych zajęć Polaków są obecnie zakupy. Przeciętny Kowalski w maju wydał o 14,9 proc. więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Co prawda minął już szał zakupów (w zimę dynamika sprzedaży detalicznej sięgała 24 proc.), ale popyt nadal jest bardzo wysoki.

— Ludzie mają coraz więcej pieniędzy do wydania, ponieważ szybko rosną wynagrodzenia i zatrudnienie. Utrzymuje się też wysoka dynamika kredytów konsumpcyjnych. Do końca roku sytuacja się nie zmieni, sprzedaż detaliczna nadal będzie rosła w szybkim tempie. W całym roku wzrośnie o 18 proc. — mówi Agnieszka Decewicz, ekonomistka banku Pekao.

Zmienia się jednak struktura popytu. W maju szczególnie dużo wydaliśmy na artykuły trwałego użytku, np. meble, ubrania czy sprzęt RTV i AGD. Wolniej od reszty rośnie natomiast sprzedaż żywności.

— Dla gospodarki to po- zytywny znak — pokazuje, że popyt ma mocne podsta- wy. Decyzja o kupnie telewizora lepiej obrazuje skłonność konsumentów do wy- dawania pieniędzy niż ich codzienne wydatki na jedzenie — wyjaśnia Agnieszka Decewicz.

Jak dane o sprzedaży detalicznej wpłyną na dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i stopy procentowe? Zdania są podzie-lone.

— Utrzymywanie się wysokiej dynamiki konsumpcji utwierdza mnie w przekonaniu, że rada zdecyduje się dziś na podwyżkę o 25 pkt baz. — mówi Agnieszka Decewicz.

Zdaniem Mateusza Szczurka, głównego ekonomisty ING Banku Śląskiego, informacje GUS są argumentem przeciwko zacieśnianiu polityki pieniężnej na kolejnych posiedzeniach.

— Niektórzy członkowie RPP ostrzegali, że w drugim kwartale konsumpcja mocno pójdzie w górę, ponieważ ludzie wycofują pieniądze z funduszy inwestycyjnych. Nic takiego jednak się nie dzieje — komentuje Mateusz Szczurek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu