KPMG: Obniżanie CIT "motorem" wzrostu gospodarczego

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 29-11-2006, 13:54

Stawka podatku od osób prawnych (CIT) 19 proc. powinna być utrzymana, bo korzystnie wpływa na rozwój gospodarki.

Stawka podatku od osób prawnych (CIT) w wysokości 19 proc. powinna być utrzymana, ponieważ korzystnie wpływa na rozwój polskiej gospodarki - uważa partner firmy doradczej KPMG Peter Kay.

"Zmniejszenie w 2005 r. stawki CIT w Polsce do 19 proc. sprzyja rozwojowi biznesu i powinno być utrzymywane. W Polsce ściągalność tego podatku jest bardzo kosztowna, ponieważ egzekwuje się go często od firm o zaawansowanych technikach rozliczania się" - powiedział Kay na środowej konferencji prasowej w KPMG.

KPMG od 1993 r. publikuje coroczne analizy stawek CIT z całego świata. W tym roku firma zbadała 86 krajów.

Kay poinformował, że stawki CIT na całym świecie maleją, co wynika głównie ze współzawodnictwa pomiędzy krajami o pozyskiwanie inwestorów oraz wzrostu liczby miejsc pracy.

Ekspert KPMG jako przykład udanej redukcji stawek podatkowych podał Irlandię, która obniżyła CIT z 40 proc. w 1993 r. do 12,5 proc. obecnie. To bardzo pozytywnie wpłynęło na jej gospodarkę. Przypomniał, że kiedy Irlandia przystąpiła do UE w 1973 r., poziom jej PKB wynosił 60 proc. średniego PKB w Unii. W tym roku PKB Irlandii wyniósł 110 proc. średniej UE.

Dodał, że państwa przyjmujące politykę niskich podatków są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów.

Kay podkreślił, że kraje skandynawskie również odnotowały istotny wzrost gospodarczy, m.in. dzięki obniżeniu podatków. Dodał, że średnia stawka podatkowa w tej grupie państw północnoeuropejskich wynosi 25,6 proc.

Do krajów, które w największym stopniu bazują na podatkach od osób prawnych, należą Luksemburg, Norwegia oraz Australia.

Średnia stawka podatku dochodowego od osób prawnych w krajach Europy Wschodniej, które w 2004 r. wstąpiły do UE, wynosi 18,9 proc., co oznacza, że mają one jedne z najniższych stawek podatkowych w Europie.

Przystąpienie tych krajów do UE zwiększyło ich atrakcyjność dla zagranicznych inwestorów. Ponadto w wyniku poszerzenia swobody przepływu kapitału oraz siły roboczej w obrębie Unii, państwa te konkurują bezpośrednio z krajami Europy Zachodniej o inwestorów i pracowników. Średnia stawka CIT w krajach OECD w 2006 r. wyniosła 28,1 proc., czyli o 8,7 pkt. procentowych mniej wobec 1993 r.

Kay poinformował, że w ostatnim czasie największe obniżki stawek odnotowano m.in. w Irlandii, Austrii, Niemczech Portugalii oraz we Włoszech.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KPMG: Obniżanie CIT "motorem" wzrostu gospodarczego