KPP: 2008 rok niezły gospodarczo

PAP
opublikowano: 30-12-2008, 13:15

Zwiększenie zatrudnienia i spadek bezrobocia, pozytywne załatwienie krajowych spraw na arenie międzynarodowej - to  m.in. w opinii Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) pozwala uznać rok 2008 za  "gospodarczo niezły".

"Rok 2008 był naprawdę niezłym rokiem dla Polski. Pomyślnie rozstrzygnięto kilka ważnych dla naszego kraju spraw na arenie międzynarodowej. (...) Dobra sytuacja w gospodarce sprzyjała zwiększaniu zatrudnienia i spadkowi bezrobocia, wzrostowi indywidualnej konsumpcji iámakroekonomicznych wskaźników ekonomicznych" - poinformowała KPP we wtorek w komunikacie.

W ocenie KPP, choć rozpoczęto odkładane od lat reformy, to jednak ze względów politycznych są trudności z ich dokończeniem.

"Był to także rok odrodzenia prawdziwego dialogu społecznego. Komisja Trójstronna stała się znów forum poważnych, nie zaś pozorowanych dyskusji. Przywrócony został równy parytet partnerów społecznych w Komisji" - zauważa KPP.

Według KPP kryzys finansowy, który eksplodował w Stanach Zjednoczonych, rozlał się na światową gospodarkę.

"Niestety, walcząc z nim, większość państw ľ tak naprawdę - koncentruje się na ograniczaniu skutków kryzysu u siebie, by przerzucić koszty na sąsiadów. (...) Światowe spowolnienie pod koniec roku wpłynęło na wyniki gospodarcze Polski" - podała Konfederacja.

KPP ma nadzieję, że rządowy pakiet antykryzysowy, wart 91 mld zł, zminimalizuje negatywne dla gospodarki skutki kryzysu i recesji ogarniającej coraz więcej państw. Powinien on nie dopuścić do ograniczania kredytów dla przedsiębiorstw.

Konfederacja zauważa, że na znaczeniu zyskują sukcesy polskiej polityki zagranicznej na unijnej i międzynarodowej arenie. Jako przykład, podaje relacje z Rosją, która zdjęła embargo na polskie mięso iáprodukty roślinne.

"To dzięki Polsce powstała i odniosła sukces koalicja państw, nie zgadzających się na restrykcyjne dla ich społeczeństw ustalenia dotyczące pakietu klimatycznego. Nasze zdecydowane stanowisko w Brukseli, m.in. uchroniło polskich obywateli przed drastycznymi podwyżkami cen energii" - napisano. Dodano, że do sukcesów naszej dyplomacji zaliczyć należy wynegocjowanie sposobu ratowania przed bankructwem polskich stoczni.

KPP zauważa, że polska gospodarka umocniła w br. fundamenty i pod względem dynamiki zajmuje dziś czołowe miejsce wśród krajów Unii, z PKB po trzech kwartałach równym 5,5 proc., zharmonizowanym bezrobociem na poziomie 6,5 proc., dynamiką produkcji przemysłowej ok. 6 proc. i 4 proc. inflacją.

Zdaniem KPP, bardzo dobrą informacją dla przedsiębiorców, był rządowy plan przystąpienia Polski do strefy euro w 2012 roku. Kolejne to ľ idące w dobrym kierunku, choć niewystarczające ľ zmiany w przepisach normujących zasady partnerstwa publicznoľprywatnego oraz dobra, ale również zbyt płytka, nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Rząd przygotował dobry budżet na przyszły rok.

Konfederacja zauważa jednak, że wśród przyjętych przez Sejm blisko 500 ustaw, brak jest tak ważnych dla gospodarki, jak: ustawa o finansach publicznych, nowa ustawa o VAT, czy rozwiązania upraszczające podatki. Nie przygotowano reformy systemu finansów publicznych, zaniechano reformowania KRUS, a dokonania specjalnej komisji äPrzyjazne państwoö trudno uznać za "umiarkowanie dobre".

KPP zauważa, że w wyniku tzw. "wojny na górze" (między premierem a prezydentem - PAP), "zaowocowało nie tylko - w równiej mierze widowiskowym, co żenującym - bojem na samoloty i o krzesła przy unijnym stole, ale również, doprowadziło do permanentnego wetowania przez Prezydenta RP ważnych ustaw".

"Polsce i Polakom potrzebne jest (...) współdziałanie äobu główö władzy państwowej; nie zaś rywalizacja, zaspokajająca ambicje ich lub ich najbliższego otoczenia" - podkreśliła KPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane