KPPD narzeka, choć wyniki na razie ma całkiem dobre

GRA
opublikowano: 02-05-2008, 00:00

Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego zrealizowało już prawie 45 proc. rocznej prognozy zysku netto. Nie skoryguje jednak szacunków.

Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego zrealizowało już prawie 45 proc. rocznej prognozy zysku netto. Nie skoryguje jednak szacunków.

Po pierwszym kwartale Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego (KPPD) ma 64,1 mln zł sprzedaży i 3,4 mln zł zysku netto. To odpowiednio 24,6 proc. i 44,7 proc. rocznych szacunków.

— Nie będziemy korygować prognoz, ponieważ sytuacja na rynku tartacznym jest coraz gorsza. Odczuliśmy to już w marcu, a kwiecień wskazuje na kontynuację tego trendu — podkreśla Longin Graczkowski, prezes KPPD.

Za problemy odpowiedzialny jest rynek amerykański. Spadł tam popyt na domy drewniane, pociągając za sobą spadek zapotrzebowania na materiały do ich budowy kupowane przede wszystkim w Niemczech. Niemieckie firmy sprzedają więc swoje produkty do Polski. I wygrywają z krajowymi producentami niską ceną.

— W rezultacie tracimy kontrakty i spada nam sprzedaż. Pomogłaby nam obniżka ceny drewna, ale na to nie chcą się zgodzić Lasy Państwowe —dodaje Longin Graczkowski.

Z tego względu wyniki KPPD w drugim kwartale mogą być już dużo słabsze. Zarobek pojawi się tylko w przypadku obniżenia przez Lasy Państwowe cen surowca. Jeśli do tego nie dojdzie, firma wyjdzie tylko na zero.

Dodatkowo negatywny wpływ na wyniki spółki mogą mieć żądania pracowników dotyczące podwyżki wynagrodzeń.

— Ponad miesiąc temu związki zawodowe zażądały podwyżki pensji średnio o 20 proc. Po rozmowach zgodziły się poczekać na ewentualną poprawę koniunktury w naszej branży — wyjaśnia Longin Graczkowski.

Przypomina jednocześnie, że już w 2007 r. KPPD da- ło pracownikom podwyżki (średnio o 17 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu